Nowy Surveillance Industry Index

W skrócie

Privacy International od lat próbuje zwiększyć transparentność transferów technologii nadzorczych. W najnowszym raporcie na temat globalnego przemysłu nadzoru prezentuje, skąd pochodzą firmy działające na tym mało przejrzystym rynku oraz jakie produkty i usługi oferują. Pokazuje także komu firmy te dostarczają sprzęt i oprogramowanie służące identyfikacji, śledzeniu i monitorowaniu ludzi oraz ich komunikacji.

Organizacja we współpracy z Transparency Toolkit uruchomiła również nową wersję Surveillance Industry Index – narzędzia prezentującego informacje na temat firm i technologii nadzorczych, ale także konkretnych przypadków sprzedaży sprzętu lub oprogramowania na potrzeby agencji rządowych i firm telekomunikacyjnych z różnych państw. Dzięki tej bazie możemy szybko wyszukać informacje o tym, co i komu sprzedała konkretna firma czy jakie produkty trafiły do konkretnego kraju.

Polska jako państwo odbiorca pojawia się w Indeksie tylko raz: ze względu na zakup przez CBA oprogramowania szpiegowskiego od Hacking Team. Mimo to warto zapoznać się z dostępnymi danymi choćby po to, by wiedzieć, jakie możliwości mają dostępne na rynku technologie. Zwłaszcza, że może możemy się tylko domyślać, jakie jeszcze rozwiązania są wykorzystywane przez polskie służby.

Dodaj komentarz