Specjalny poradnik na specjalny czas

Poradnik
29.11.2018
4 min. czytania
Tekst
Image

COP24 – oficjalnie szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych, nieoficjalnie – doroczny zjazd aktywistów z całego świata zaangażowanych w walkę na rzecz ochrony klimatu – 3 grudnia w Katowicach rozpoczyna się jedno z najgorętszych wydarzeń w tym roku. A skoro ma być gorąco, to Policja będzie mogła sprawdzać obywateli jeszcze dokładniej niż na co dzień. Co nie znaczy, że obywatele nie mogą bronić się przed niejawną inwigilacją. Jak to robić, podpowiadają specjaliści z organizacji Front Line Defenders w krótkim poradniku przygotowanym specjalnie z okazji COP24.

COP24 Digital Protection Advice Bulletin powstał z myślą o tych, którzy chcą pokojowo protestować, a przez służby traktowani są jako z góry podejrzani. Ma pomóc im zadbać o swoją prywatność. Bez względu na to, czy wybierasz się na COP, na duże warszawskie protesty, czy planujesz pikietę przed urzędem gminy, znajdziesz w nim coś dla siebie. 

Chroń dane:

  1. Weź ze sobą tylko te urządzenia, których naprawdę potrzebujesz. Rozważ zabranie nowego sprzętu, kup nową kartę SIM poza Polską (dowiedz się dlaczego).
  2. Zaktualizuj system operacyjny i oprogramowanie zanim przyjedziesz do Katowic. Kiedy już tam będziesz, nie instaluj nowych programów ani aplikacji, żeby uniknąć zainfekowania urządzenia.
  3. Dostęp do swoich urządzeń i kont chroń silnymi hasłami. Tam, gdzie to możliwe, wprowadź dwustopniową weryfikację.
  4. Zaszyfruj urządzenie, a wrażliwe informacje zaszyfruj dodatkowo oprogramowaniem do szyfrowania plików i folderów.
  5. Wyłączaj zasilanie w urządzeniach, kiedy ich nie używasz, a szczególnie wtedy, kiedy możesz spodziewać się przeszukania (np. na przejściach granicznych czy wchodząc na wydarzenia w ramach COP24).
  6. Wyłączaj telefon, gdy go nie używasz, gdy idziesz na spotkania (żeby uniknąć namierzenia).

Zadbaj o poufność komunikacji:

  1. Korzystaj z szyfrowanych komunikatorów (Signal, WhatsApp, Jitsi Meet) zamiast sieci komórkowej. Korzystaj z VPN-a lub sieci Tor. Przetestuj je przed przyjazdem do Katowic.
  2. Nie podłączaj się do nieznanych sieci Wi-Fi. Można przez nie podejrzeć Twoją komunikację lub zainfekować urządzenie.

Polecamy:

COP24 Digital Protection Advice Bulletin (po angielsku)

Odzyskaj kontrolę nad informacją. Samouczek dla dziennikarzy i nie tylko (po polsku)

Poradnik BINGO 2. Bezpieczeństwo informacji: wybrane narzędzia (po polsku)

Szukasz materiałów dla początkujących? Zajrzyj do cyklu Odzyskaj kontrolę w sieci

Więcej o spec-ustawie na szczyt klimatyczny

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.