NSA a sprawa polska: czy świat bez inwigilacji jest jeszcze możliwy?

Artykuł
20.08.2013
3 min. czytania
Tekst
Image

11 września – w dniu, w którym organizacje i aktywiści na całym świecie protestują przeciwko polityce strachu i coraz dalej idącym ograniczeniom wolności obywatelskich (Freedom Not Fear Day) – chcemy porozmawiać o masowej, elektronicznej inwigilacji. Do poważnej rozmowy na temat jej dopuszczalności i granic zaprosiliśmy najważniejsze osoby w państwie. Każdy może zadać pytanie. Debatę organizują Fundacja Panoptykon, Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Po początkowych, stonowanych reakcjach wobec doniesień o masowej inwigilacji stosowanej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, pojawia się coraz więcej pytań. Jedno z nich brzmi: czy polski rząd korzystał z programów PRISM i innych do pozyskiwania informacji o obywatelach? Czy polskie służby współpracują z amerykańskimi? Czy masowa inwigilacja obywateli w ogóle jest dopuszczalna, a jeśli tak – jakie powinny być jej granice?

Przypomnijmy: po tym jak Edward Snowden ujawnił informacje o programie PRISM, komentarze polskich polityków były stonowane („to wewnętrzna sprawa USA” – uznała Komisja Europejska), a nawet prześmiewcze („Daliśmy opór Snowdenowi” – tak nasz minister spraw zagranicznych komentował odmowę udzielenia Snowdenowi azylu politycznego). Pojawiały się też komentarze odważne, jak prof. Kuźniara: doradca prezydenta Komorowskiego mówił o tym, jak „polityka strachu” zagraża demokracji prowadząc do nieuchronnego ograniczenia swobód obywatelskich.

Opinie polityków i ekspertów nie przynoszą jednak odpowiedzi na konkretne pytania o polską politykę bezpieczeństwa i stosunek naszych władz do elektronicznej inwigilacji. Te mamy nadzieję otrzymać od najważniejszych osób w państwie zajmujących się bezpieczeństwem, polityką zagraniczną i służbami podczas dyskusji z obywatelami. Do udziału w niej zaprosiliśmy: premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rzecznika Praw Obywatelskich Irenę Lipowicz, przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych Marka Opiołę, przewodniczącą sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Stanisławę Prządkę, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja oraz senatora Józefa Piniora. Dyskusję zgodził się poprowadzić dziennikarz Polityki i TOK FM Jacek Żakowski, a pytania może zadać każdy.

Jeśli chcesz zadać decydentom pytanie na temat polskiej polityki bezpieczeństwa lub inwigilacji, prześlij je na adres fundacja@panoptykon.org do 4 września 2013 r.

Debata odbędzie się 11 września o godzinie 18:00, w sali konferencyjnej (316) w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, 00-312 Warszawa).

Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Inwigilacji obchodzony jest co roku w rocznicę zamachów z 11 września 2001 r. pod hasłem "Wolność A Nie Strach". Polskie obchody zapoczątkowała Fundacja Panoptykon w 2010 r. Rok temu tematem przewodnim obchodów uczyniliśmy miasto: rozmawialiśmy o nim podczas debaty „Miasto wolne od strachu”, a podczas happeningu „Płot Narodowy” symbolicznie sprzeciwiliśmy się grodzeniu przestrzeni miejskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas politycznym kalendarzem wydarzeń po wybuchu afery PRISM.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.