Obama podpisał przedłużenie Patriot Act na 4 lata

Artykuł

W czwartek amerykański Kongres uchwalił przedłużenie ustawy antyterrorystycznej - Patriot Act.  Ustawa, która została uchwalona po 11 września 2001 r., musi być odnawiana okresowo. Istnieje bowiem obawa, że mogłaby być wykorzystana do naruszenia prawa do prywatności. Prezydent Barack Obama podpisał jej przedłużenie w piątek kilka godzin przed wygaśnięciem, podczas pobytu we Francji.


Patriot Act pozwala organom śledczym stosować „wędrujące” podsłuchy (tzw. roving wiretaps), gromadzić dane pochodzące np. od banków, operatorów telekomunikacyjnych czy bibliotek (tzw. business records) oraz obserwować potencjalnych sprawców ataków terrorystycznych – „samotnych wilków” niekomunikujących się z nikim.

Głosowanie nad dokumentem opóźniło się o kilka dni przez jednego z republikańskich senatorów Paula Randa, który przekonywał, że siły polujące na terrorystów nadużywają tych trzech metod i w ten sposób naruszają prawo do prywatności. Poparli go Liberalni Demokraci i grupy swobód obywatelskich, według których ustawa antyterrorystyczna pozwala władzom szpiegować niewinnych obywateli

Ustawa opisująca trzy sposoby walki z terroryzmem została przedłużona przez Senat większością głosów (72 do 23), podobnie przez Izbę Reprezentantów (250 do153).

Obama wyraził zadowolenie z przedłużenia aktu: „Jest to dla nas ważne narzędzie w radzeniu sobie z ciągłym zagrożeniem terroryzmem” – powiedział w piątek po spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

Więcej na ten temat:

Obama, in Europe, signs Patriot Act extension

Dodaj komentarz