Od maja tego roku obowiązują przepisy, które…

Artykuł
01.09.2014
1 min. czytania
Tekst
Image

Od maja tego roku obowiązują przepisy, które zobowiązują urzędy pracy do profilowania pomocy dla osób bezrobotnych. Fundacja Panoptykon od początku krytycznie odnosiła się do propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W zeszłym tygodniu zwróciliśmy się do Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) prof. Ireny Lipowicz o zajęcie się problemem profilowania. Naszym zdaniem przepisy ustawy o promocji zatrudnienia mogą być sprzeczne z Konstytucją RP i powinny zostać zbadane przez Trybunał Konstytucyjny.
Rozwiązaniom tym zarzucamy naruszenie prawa do ochrony życia prywatnego, prawa do ochrony danych osobowych oraz zakazu dyskryminacji. Niestety, doniesienia medialne wskazują, że sam proces profilowania często prowadzi do absurdalnych sytuacji oraz realnej krzywdy osób bezrobotnych. W naszym wystąpieniu do RPO zwracamy uwagę na problemy dotyczące transparentności całego mechanizmu, m.in. nie określono jasnego katalogu danych składających się na profil. Skrytykowaliśmy brak procedury odwołania się od przyznanego profilu. Uważamy również, że podstawą ustalenia profilu powinny być precyzyjne przesłanki prawne, a nie zgoda bezrobotnego. Ponadto zwracamy uwagę na możliwą dyskryminację w przypadku ograniczania dostępu do pomocy ze strony urzędy pracy. Dotyczy to szczególnie osób wykluczonych społecznie.

Wystąpienie Fundacji Panoptykon do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie profilowania pomocy dla osób bezrobotnych [PDF]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.