Organizacje konsumenckie przeciwko „Tarczy prywatności”

Artykuł
07.04.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

Transatlantic Consumer Dialogue (TACD) – forum zrzeszające organizacje konsumenckie z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych – skrytykowało propozycję „Tarczy prywatności” i wezwało Komisję do jej odrzucenia. TACD wskazuje, że zaproponowane przez Komisję Europejską i Departament Handlu Stanów Zjednoczonych porozumienie w sprawie transferów danych nie zapewni lepszej ochrony niż unieważniona wcześniej przez Trybunał Sprawiedliwości UE decyzja Safe Harbour.

Rozpatrując pozew Maxa Schremsa przeciwko Facebookowi, Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że dane mogą być przekazywane za ocean tylko, jeśli będą chronione przynajmniej tak dobrze, jak ma to miejsce w Unii Europejskiej. Zdaniem TACD, „Tarcza prywatności” nie odpowiada wymogom postawionym przez Trybunał. Co więcej, porozumienie nie sprzyja wzmocnieniu ochrony prywatności samych Amerykanów.

TACD przygotowało również szereg rekomendacji skierowanych zarówno do unijnych instytucji, jak amerykańskiej administracji. Apeluje nie tylko o przyjęcie porozumienia rzeczywiście wzmacniającego ochronę transferowanych do Stanów danych osobowych, ale także o zakończenie programów masowej inwigilacji.

Apel TACD to kolejny głos środowiska pozarządowego przeciwko „Tarczy prywatności”. Może ze względu na to, że łączy organizacje z Unii Europejskiej i USA, będzie lepiej słyszalny?

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.