Ostatnie godziny na złą decyzję

Artykuł
28.07.2016
2 min. czytania
Tekst
Image

Użytkownicy Windowsa: tylko do 29 lipca możecie skorzystać z darmowej aktualizacji systemu operacyjnego do wersji Windows 10. Wiele wskazuje jednak na to, że nie warto. Cała litania zarzutów wobec nowego produktu firmy Microsoft pojawia się w decyzji francuskiej Narodowej Komisji Informatyki i Swobód (CNIL, francuskiego odpowiednika Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych) z 30 czerwca 2016 r., wzywającej spółkę do usunięcia naruszeń. Jeżeli producent oprogramowania nie dostosuje się do zaleceń CNIL, ta będzie mogła nałożyć na niego sankcje.

Wśród zarzutów wobec systemu Windows 10 CNIL wymienia m.in. zbieranie zbyt wielu danych o użytkownikach i brak odpowiednich zabezpieczeń. Francuzi zwrócili też uwagę na naruszenie obowiązku uzyskania uprzedniej zgody użytkowników na dostęp do ich danych oraz nieinformowanie ich o użyciu ciasteczek. Dane pobierane przez system są ponadto przekazywane do USA na podstawie uchylonej już decyzji Safe Harbour. Ta długa lista zastrzeżeń może być pomocna w podjęciu decyzji, czy zdecydować się na „darmową” aktualizację.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.