Algorytmy dyskryminują kobiety. Jak to zmienić? Rozmowa z Olgą Kozierowską

Podcast
09.03.2023
1 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Kilka lat temu firma Amazon zaliczyła wizerunkową wpadkę, kiedy wyszło na jaw, że testowany przez nich system wspierający rekrutację wyraźnie dyskryminował CV kobiet. Jak zwykle w takich przypadkach okazało się, że zawinił brak refleksji nad danymi, na których uczył się rekrutacyjny algorytm. CV osób zatrudnionych w poprzednich 10 latach pochodziły przeważnie od mężczyzn, więc nowy system również preferował podobne.

Branża IT uczy się na błędach i dziś wiodące firmy chwalą się algorytmami, które mają odwrotne zadanie: zmaksymalizować różnorodność. I bardzo dobrze, bo to jedyna droga, żeby zmienić genderowy i rasowy mix ludzi odpowiedzialnych za projektowanie aplikacji i usług, z jakich wszyscy korzystamy.

Dlaczego to jest ważne? Bo dzisiejsze rozwiązania technologiczne – od prostych apek na po wyrafinowane systemy oparte na AI – nadal często patrzą na kobiety oczami mężczyzn. Jak przełamać błędne koło stereotypowego myślenia? O tym w rozmowie Katarzyny Szymielewicz z Olgą Kozierowską – prezeską fundacji „Sukces Pisany Szminką”.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.

Na skróty:

00:00 Wprowadzenie
03:14 Kobiety adaptują się, by przeżyć
04:42 Zagrożenia Internetu
10:15 Świadomość w sieci
15:37 Sztuczna inteligencja powiela stereotypy
21:17 Odpowiedzialność za technologię
24:23 Zarządzanie empatią
28:47 Kto i co kształtuje kobiety?
33:15 Zakończenie

Polecamy:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1,5% podatku (KRS: 0000327613).


Działania organizacji w latach 20222024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.