Polacy nie chcą poświęcać prywatności dla bezpieczeństwa…

W skrócie

Element dekoracyjnyPolacy nie chcą poświęcać prywatności dla bezpieczeństwa. Taki budujący wniosek można wysnuć z badania Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii zrealizowanego przez Millward Brown SMG/KRC. 

Na pytanie: „Czy zgadzasz się, by polski rząd miał pełny dostęp do informacji o twojej aktywności w sieci, żeby lepiej dbać o bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni?”, twierdząco odpowiedziało tylko 13 proc. obywateli. Polacy nie chcą poświęcać swojej prywatności również dla wygody – na wszczepienie chipu, który pozwoliłby płacić zbliżeniowo zgodziłoby się tylko 11 proc. respondentów. W komentarzu do wyników badań prezeska Fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz podkreśla: „Mimo dość tendencyjnego sformułowania, sugerującego, że dzięki pełnemu dostępowi do informacji rząd będzie mógł lepiej dbać o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, i nasilającej się medialnej paniki wokół cyberterroryzmu, dwie trzecie Polaków odrzuca tę logikę”.

Te i podobne badania z lat ubiegłych ukazują Polaków jako przekonanych o bezpieczeństwie swojej komunikacji i o tym, że nikt nie ma prawa śledzić ich ruchu w sieci. Niestety, o takie prawa nadal musimy walczyć.

Komentarze

Nie wiem z kąd taki pomysł iż człowiek posiadający prywatność jest bezpieczniejszy? Tak więc poświęcając prywatnosc poświęcamy ją dla służb które wykożystują informacje o nas przeciwko nam.

Dodaj komentarz