Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szykuje program dofinansowania monitoringu w szkołach…

Artykuł
05.03.2015
1 min. czytania
Tekst

Element dekoracyjnyMinisterstwo Spraw Wewnętrznych szykuje program dofinansowania monitoringu w szkołach. Dwa tygodnie temu pisaliśmy o odpowiedzi ministerstwa na poselską interpelację dotyczącą tej propozycji oraz o braku reakcji na nasze pytania. W tym tygodniu wreszcie doczekaliśmy się oficjalnego pisma z MSW. Dowiadujemy się z niego, że nasz e-mail z pytaniami trafił do adresata… po 4 miesiącach.

W odpowiedzi najwięcej miejsca poświęcono pytaniom o ewaluację programu prowadzonego przez MSW i skutki instalowania kamer w szkołach. Możemy w niej przeczytać, że w raporcie ewaluacyjnym z programu „Razem bezpieczniej” tworzenie systemu monitoringu zostało uznane za „szczególnie pożądane działanie” w obszarze „Bezpieczeństwo w szkole”. Znów jednak niestety nie dodano, że priorytet ten został wyznaczony przez samo MSW. Ministerstwo chwali się również pozytywnymi wnioskami wynikającymi z pierwszego projektu dofinansowania kamer w szkołach, obficie cytując przy tym raport z realizacji programu przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednak znowu umyka fakt, że wybrany fragment raportu bazuje w większości nie na wnioskach z ewaluacji programu, ale powtarza niemal słowo w słowo brzmienie samego programu. Czy skoro już raz uznano, że monitoring jest „skutecznym, a zarazem najprostszym sposobem podniesienia bezpieczeństwa uczniów i wychowanków” oraz „standardowym wyposażeniem instytucji”, to nie ma już od niego odwrotu?

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.