Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystąpiła…

Artykuł
25.08.2014
1 min. czytania
Tekst

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o zbadanie legalności gromadzenia i przetwarzania danych osobowych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Zaniepokojenie RPO wywołały liczne skargi mieszkańców Poznania i okolic, którzy obawiają się, że dzięki nowej Poznańskiej Elektronicznej Karcie Aglomeracyjnej (PEKA) ZTM będzie gromadził informacje o ich lokalizacji, trasach i częstotliwości podróży czy historii użycia karty. RPO chce, żeby GIODO sprawdził, czy przyjęte w Poznaniu procedury i systemy informatyczne obsługujące PEKA gwarantują ochronę prywatności pasażerów.

To nie pierwszy raz, kiedy przetwarzanie danych osobowych w związku z wdrażaniem elektronicznych kart miejskich budzi wątpliwości organów odpowiedzialnych za ochronę praw obywateli: na początku roku GIODO wszczął postępowanie w sprawie przetwarzania danych osób starających się o wydanie Karty warszawiaka. Inspektor dopatrzył się naruszeń ustawy o ochronie danych osobowych w działaniach stołecznego ratusza i Ministerstwa Finansów, które przekazywało samorządowi informacje z Krajowej Ewidencji Podatników. O tym, jak sytuacja wygląda w Poznaniu przekonamy się w najbliższym czasie, gdy GIODO odpowie na wystąpienie RPO.

Polecamy: Karty miejskie w pytaniach i odpowiedziach

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.