Sejm jednomyślnie przyjął nowelizację Prawa telekomunikacyjnego

Artykuł
15.10.2012
1 min. czytania
Tekst

Od wielu miesięcy – zarówno na szczeblu rządowym, jak i parlamentarnym – obserwowaliśmy pracę nad nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego. W piątek ustawę regulującą m.in. zasady instalowania tzw. ciasteczek, a także skracającą do 12 miesięcy okres obowiązkowej retencji danych telekomunikacyjnych, przyjął Sejm.

Zmiany, które wprowadza nowelizacja idą zasadniczo w dobrym kierunku – instalacja tzw. ciasteczek (cookies) możliwa będzie jedynie po uprzednim, jednoznacznym poinformowaniu o instalacji i jej celu oraz uzyskaniu zgody użytkownika. Po długiej batalii został zatem przyjęty model „opt-in”, z tym ważnym zastrzeżeniem, że zgoda może być wyrażona także za pomocą ustawień przeglądarki. To sformułowanie na pewno otworzy debatę, czy tzw. ustalenia domyślne również można uznać za zgodę na instalację ciasteczek. Na poziomie przepisów wypracowany kompromis uznajemy jednak za bardzo dobry.

Ponadto projekt skraca okres przechowywania danych telekomunikacyjnych (tzw. retencji) z 24 do 12 miesięcy. Dotychczas byliśmy jedynym państwem unijnym, w którym wprowadzono tak długi okres przechowywania danych. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy – skrócenie okresu przechowywania danych, bez jednoczesnej całościowej reformy systemu dostępu policji i służb specjalnych do danych telekomunikacyjnych, nie rozwiązuje problemu „billingowania”. Jednak pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony.

Uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza jeszcze kilka innych rozwiązań, które korzystnie wpłyną na ochronę naszej prywatności. W trakcie konsultacji społecznych pozytywnie ocenialiśmy m.in. nałożenie na administratorów danych obowiązku informowania Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a w niektórych wypadkach również samych użytkowników o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych.

Zanim zmiany wejdą w życie ustawa musi być zaakceptowana przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta.

Wojciech Klicki, Katarzyna Szymielewicz

Polecamy:

MAiC w ofensywie: nowe Prawo telekomunikacyjne i nowe przepisy o retencji danych. Co my na to?

Powolne zmiany telekomunikacyjne

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.