Sejm uchwalił ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia

Artykuł

25 marca 2011 r. Sejm przyjął pakiet zdrowotny, w skład którego wchodzi także ustawa o systemie informacji medycznej. Drogę legislacyjną tego projektu, który w naszej ocenie nie zapewnia należytych standardów ochrony prywatności pacjentów, Panoptykon śledzi od kilku miesięcy (zob. System informacji w ochronie zdrowia - prawdziwe wyzwanie dla prywatności pacjentów, SIM i SIO - wielkie bazy danych na posiedzeniach komisji sejmowych, Relacja z posiedzeń komisji sejmowych: SIM przyjęty, SIO wstrzymany).

W piątek Sejm przyjął ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia nie uwzględniając żadnych poprawek. 260 posłów głosowało „za” (m.in. wszyscy posłowie PO, PSL, PJN). Przeciwni byli jedynie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. SLD wstrzymało się od głosu.

W trakcie prac na ustawą poważne zastrzeżenia dotyczące ochrony wrażliwych danych osobowych pacjentów przedstawił Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. GIODO podnosił m.in. sprzeczność projektu z art. 47 i 51 Konstytucji (zob. komentarz Panoptykonu na ten temat pt. „Prywatność chorych”). Istotna część wątpliwości GIODO nie została jednak uwzględniona przez parlamentarzystów.

Gazeta Wyborcza komentując przyjęte projekty zwraca uwagę na dodatkowe zagrożenie jakie system informacji medycznej może stwarzać w połączeniu z inną przyjętą niedawno ustawą o działalności leczniczej:

Główny inspektor ochrony danych osobowych ostrzega: ustawa o e-koncie i e-recepcie nie gwarantuje, że dane szczególnie wrażliwe nie wyciekną. Ale szpitale i tak nie będą już zobowiązane chronić informacji o naszych chorobach. Przyjęta tydzień temu ustawa o działalności leczniczej przewiduje bowiem, że komercyjne firmy ubezpieczeniowe mogą kupować informacje o zdrowiu pacjentów. Potrzebują tego do oceny ryzyka (np. groźba zawału, raka) i oszacowania ceny polisy. Taki zapis to zapowiedź ustawowego wprowadzenia ubezpieczeń dodatkowych - co resort zdrowia planuje jeszcze w tym roku.

Projektem ustawy zajmie się teraz Senat.

Więcej na ten temat:

Nowe zdrowie

Na chorobę zmiany

Ustawy zdrowotne niezgodne z konstytucją?

Dodaj komentarz