SIO do Trybunału!

Artykuł
02.02.2012
1 min. czytania
Tekst

Ustawa o systemie informacji oświatowej została ponownie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w celu stwierdzenia niezgodności z Konstytucją.

PANOPTYKON przez wiele miesięcy działał na rzecz przyjęcia przepisów, które odpowiednio chroniłyby prywatność dzieci. Niestety uchwalona w zeszłym roku ustawa o systemie informacji oświatowej stwarza szereg zagrożeń. Przewiduje bowiem gromadzenie w jednej, centralnej bazie danych bardzo długiej listy szczegółowych informacji dotyczących wszystkich przedszkolaków i uczniów. Narusza to gwarantowane konstytucyjnie prawa i wolności. Przede wszystkim prawa do prywatności i autonomii informacyjnej jednostki.

Sprawne zarządzanie oświatą nie wymaga gromadzenia w jednym systemie tak szerokiego zakresu informacji o poszczególnych jednostkach. Dane o uczniach powinny być przechowywane na poziomie szkoły, a do ministerstwa powinny trafiać – jak dotychczas – jedynie dane zbiorcze.

Szczególne wątpliwości budzi idea gromadzenia przez MEN danych wrażliwych dotyczących np. niepełnosprawności czy korzystania z pomocy psychologicznej. Informacje tego typu powinny być objęte szczególną ochroną. Tego problemu dotyczy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożony 25 stycznia przez grupę posłów reprezentowanych przez Kazimierza Ujazdowskiego. Wniosek podobnej treści został już złożony w poprzedniej kadencji Sejmu, jednak ze względu na wybory musiał on zostać powtórzony.

Dzisiaj w Sejmie odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Podczas spotkania głos zabrała m.in. Małgorzata Szumańska z Fundacji PANOPTYKON.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.