Sprzedajesz lub oddajesz komuś swój telefon?

Artykuł
14.07.2014
2 min. czytania
Tekst
Image

Sprzedajesz lub oddajesz komuś swój telefon? W takiej sytuacji prawdopodobnie chcesz mieć stuprocentową pewność, że żadne dane, takie jak sms-y, prywatne zdjęcia czy zapamiętane gdzieś w przeglądarce hasła, nie będą dostępne dla nowego posiadacza. Niestety, im więcej danych potrafią przetwarzać nasze smartfony, tym trudniej je z nich usunąć. W przypadku wielu starszych, ale nadal popularnych, wersji systemu operacyjnego Android (poniżej 4.0) odzyskanie fotografii możliwe jest nawet po tzw. twardym resecie, czyli przywróceniu do ustawień fabrycznych, które czyści jedynie indeksy plików, a nie same pliki. Do takiego odkrycia doszli badacze z firmy Avast, którym z 20 telefonów kupionych na rynku wtórnym udało odzyskać się zdjęcia, historie wyszukiwania w sieci, a w kilku przypadkach, dzięki zebranym na smarfonie danym, nawet ustalić dane ich posiadaczy.

Jak usunąć skutecznie swoje ślady z takich urządzeń? W zależności od tego, czy używamy telefonu z Androidem czy system iOS, mamy dostępnych kilka opcji. Najlepszym połączeniem jest zaszyfrowanie dysku w telefonie, a potem usunięcie takich danych. W przypadku telefonów od Apple dzieje się to razem z uruchomieniem czyszczenia danych, natomiast w telefonach z Androidem musimy te czynności wykonać osobno, najpierw zaszyfrować, a potem skasować dane (w rzeczywistości dane zostaną nadpisane innymi, zupełnie przypadkowymi). Możemy również skorzystać z aplikacji do czyszczenia dysku w telefonie, np. Secure Wipe.

Poza czyszczeniem telefonu, warto pamiętać o usunięciu lub sformatowaniu kart pamięci oraz wyczyszczeniu ustawień i danych aplikacji (tu wystarczy twardy reset do ustawień fabrycznych). Obniżenie ryzyka tego, że nasze dane wpadną w ręce obcej osoby, niestety nie zmienia faktu, że kopia tych danych i tak zostanie na serwerach serwisów i aplikacji, z których korzystaliśmy, np. do dzielenia się zdjęciami. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy w poradniku "Prywatność w sieci – odzyskaj kontrolę!".

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.