Stop dezinformacji. Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji

Poradnik
13.09.2019
2 min. czytania
Tekst
Image

Fundacja Panoptykon we współpracy z Fundacją Reporterów przygotowała Stop dezinformacji. Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji, w którym staramy się odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z dezinformacją:

  • jak weryfikować źródła informacji i samą informację przy pomocy dostępnych – w większości darmowych – narzędzi;
  • jak relacjonować zbliżające się wybory parlamentarne, tak by ograniczać negatywny wpływ dezinformacji na proces wyborczy
  • jak w długofalowej perspektywie (nie tylko w kontekście wyborów) budować pozycję swojej redakcji jako rzetelnej i godnej zaufania.

Chociaż dezinformacja nie jest nowym zjawiskiem, Internet i nowe technologie zmieniły kontekst, w jakim funkcjonuje. Bez żadnej przesady można powiedzieć, że dezinformacja stała się jedną z największych plag Internetu. Jej ofiarą padają także dziennikarze, którzy mają coraz mniej czasu na sprawdzenie trafiających do nich informacji. W Fundacji Panoptykon wierzymy, że dobre dziennikarstwo jest warunkiem wolności, a dezinformacja ją ogranicza.

W Przewodniku znalazły się też podpowiedzi, jak dziennikarze i redakcje mogą chronić się przed atakami – w szczególności nękaniem w sieci (np. zorganizowanymi kampaniami manipulacji bądź nienawiści mającymi na celu zdyskredytowanie niewygodnych mediów). Dlatego zarówno sami dziennikarze, jak i redakcje powinni zadbać o bezpieczeństwo swojej komunikacji i przygotować odpowiednie procedury, żeby ochronić się przed atakiem, a jeśli do niego dojdzie – sprawnie zareagować.

Przewodnik przygotowaliśmy w wygodnej formie strony internetowej, na której również można pobrać PDF do samodzielnego druku. Przewodnik dostępny jest za darmo i na wolnej licencji. Można jednak wesprzeć nasze działania darowizną, do czego gorąco zachęcamy.

Wesprzyj nasze dalsze działania! Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon lub przekaż swój 1% podatku! (KRS: 0000327613)

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.