Szkoci uruchamiają centrum badań nad inwigilacją

Artykuł
25.09.2012
2 min. czytania
Tekst
Image

Szkocki uniwersytet w Stirling otworzył centrum badań, które będzie się zajmować się analizowaniem problematyki współczesnej inwigilacji oraz prywatności. Centre for Research into Information, Surveillance and Privacy (CRISP) jest pierwszą tego typu placówką w Europie. Głównym zadaniem Centrum jest badanie współcześnie stosowanych technik nadzoru oraz sposobów, w jaki zbierane są przy ich użyciu dane obywateli. Naukowcy analizować będą ponadto wszelkie następstwa oraz wpływ zjawiska inwigilacji na życie ludzi oraz ich otoczenie. Centrum zostało oficjalnie otwarte 18 września 2012 r. i stanowi „namacalny” dowód, że problematyka prywatności jest traktowana poważnie także przez środowisko naukowe.

Ośrodek ma charakter interdyscyplinarny. Łączyć będzie dokonania oraz wspólne wysiłki ludzi wywodzących się ze zróżnicowanych środowisk akademickich i społecznych. Wśród osób zaangażowanych w badania znajdą się reprezentanci nauk społecznych, humanistycznych i ścisłych oraz świata sztuki. W projekt zaangażowane są również Uniwersytet w Edynburgu oraz Open University, utworzona przez brytyjski rząd instytucja umożliwiająca nauczanie na odległość.

Twórcy mają nadzieję, że utworzenie CRISP znacząco ożywi dyskusję na temat wykorzystywania technologii oraz metod nadzoru. Jeden z założycieli, profesor William Webster, uważa, że centrum przyczyni się do wzrostu świadomości dotyczącej wykorzystywania technologii w nadzorze oraz wynikających z tego konsekwencji. „Korzystanie z narzędzi codziennego użytku takich jak telefony komórkowe, karty lojalnościowe czy nawigacja samochodowa powoduje, że pozostawiamy po sobie ślad cyfrowy i pozwala na zbieranie o nas wielu istotnych informacji, które mogą być wykorzystane przez rząd oraz podmioty prywatne” – podkreśla Webster i dodaje, że obecnie nie mamy wystarczającej wiedzy i zrozumienia, jak te informacje mogą być wykorzystywane przez osoby trzecie.

W ramach ośrodka działa Szkockie Forum Prywatności (Scottish Privacy Forum), które stanie się platformą porozumienia, współpracy oraz wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy naukowcami, studentami, reprezentantami najwyższych szczebli rządowych i biznesem.

„Jako społeczeństwo wciąż niewystarczająco cenimy sobie prywatność, a w rezultacie nie posiadamy wiedzy, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi prywatnymi danymi”, tak o powodach, dla których powstało centrum mówił profesor William Webster z CRISP.

Pod tym względem polskie społeczeństwo nie stanowi wyjątku. Czekamy na powstanie takiego ośrodka nad Wisłą.

Opracowanie: Łukasz Korczowski, Anna Obem

Więcej na ten temat:

University of Stirling: First surveillance research centre in Europe launched at Stirling

BBC: 'Surveillance society' centre launches at Stirling University

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.