Udało się zablokować ustawę o obowiązkowych badaniach ginekologicznych dla kobiet

Artykuł
23.09.2010
1 min. czytania
Tekst

Ministerstwo Zdrowia właśnie poinformowało Rzecznika Praw Obywatelskich, że wycofuje się z projektu ustawy, który przewidywał obowiązkowe badania ginekologiczne dla kobiet.

Rzecznik przekazał nam oficjalny list Ministerstwa w tej sprawie w związku z tym, że już wcześniej - w wyniku naszej interwencji - zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów formułowanych przez Fundację Panoptykon, Fundację Ekologia i Sztuka, Fundację Feminoteka, Stowarzyszenie KARAT oraz Stowarzyszenie Same o Sobie S.O.S.

Reakcja zarówno Rzecznika Praw Obywatelskich, jak i Ministerstwa Zdrowia pokazuje, że społeczeństwo obywatelskie naprawdę może wpływać na jakość prawa stanowionego w Polsce. Cieszy nas, że rząd otworzył się na krytykę i uznał wagę podnoszonych przez nas argumentów - i tych prawnych, i tych etycznych.

O sprawie pisaliśmy wcześniej w tekstach:

RPO interweniuje w sprawie obowiązkowych badań medycznych

Wspólne wystąpienie Fundacji Panoptykon i czterech innych organizacji ws. projektu wprowadzenia obowiązkowych badań medycznych

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.