USA: Policja dozbrojona?

Artykuł
11.03.2013
2 min. czytania
Tekst
Image

Policja w USA zaczyna bardziej przypominać jednostki wojskowe niż formację mającą służyć i chronić obywateli – twierdzi Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU). Funkcjonariusze policji przechodzą intensywne szkolenia o wojskowym charakterze i zyskują szerszy dostęp do broni ciężkiej. Dlatego też ACLU rozpoczęła kampanię, która ma pokazać skalę militaryzacji amerykańskiej policji.

Zjawisko militaryzacji policji wiąże się nierozerwalnie z upowszechnieniem wyspecjalizowanych jednostek SWAT (Special Weapons and Tactics, Specjalne Wyposażenie i Taktyka). Zgodnie z danymi pochodzącymi jeszcze z lat 90-tych, ponad 90% amerykańskich miast i miasteczek posiadało tego typu jednostki. Początkowo miały one stanowić wsparcie podczas zamieszek i w sytuacjach natychmiastowego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. Eksperci ACLU twierdzą jednak, że obecnie policja używa tej formacji także w sprawach, które nie wymagają tak brutalnej interwencji.

Od lat 80-tych działa specjalny federalny fundusz, który otworzył stanowym i miejskim policjom dostęp do nowoczesnej broni i taktyk stworzonych na potrzeby zagranicznych operacji militarnych. Dzięki niemu lokalne wydziały policji mogą m.in. uzyskać dotację na zakup broni maszynowej i helikopterów lub skorzystać ze szkoleń oferowanych przez wojskowych. Zdaniem ACLU taki arsenał powinien być stosowany wyłącznie pod ścisłą kontrolą i przy zapewnieniu odpowiednich gwarancji prawnych. Jak wyjaśnia Kara Dansky z ACLU: "wyposażenie stanowych i lokalnych organów ścigania w broń ciężką, opancerzone pojazdy oraz zapewnienie wojskowych szkoleń i wsparcia w ściganiu tradycyjnych przestępstw prowadzi do erozji swobód obywatelskich i zachęca policję do agresywnych działań, szczególnie w biednych dzielnicach".

Tymczasem brakuje nawet informacji o tym, jaki konkretnie sprzęt posiada amerykańska policja. Dlatego, przy pomocy wniosków o dostęp do informacji publicznej, ACLU próbuje obecnie zebrać dane o szkoleniach i rodzajach technologii wykorzystywanych przez jednostki z całego kraju. Oprócz zebrania informacji o tradycyjnej broni, organizacja zamierza zbadać skalę korzystania z nowoczesnych technologii nadzorczych, takich jak GPS, drony czy LRAD.

Opracowanie: Jędrzej Niklas

Więcej na ten temat:

ACLU: The Militarization of Policing in America

Linki i dokumenty
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.