Wakacyjny quiz – sprawdź, co zostawisz na lotnisku

Artykuł
09.07.2015
4 min. czytania
Tekst
Image

Lotniska krajów Unii Europejskiej obsługują rocznie miliony pasażerów. Z portu lotniczego Heathrow w Londynie korzysta co roku ponad 72 mln osób, z lotniska we Frankfurcie – 58 mln osób, w Monachium – ponad 38 mln pasażerów rocznie. To turyści, ludzie podróżujący w interesach czy z powodów osobistych. W tym morzu osób przekraczających codziennie europejskie terminale trafiają się również przestępcy – jak ich wyłowić z tłumu? Komisja Europejska ma pomysł: wykorzystajmy dane z systemów rezerwacyjnych (Passenger Name Records). Może podpowiedzą nam one, którzy podróżni to potencjalni przestępcy.

Analizie mają być poddawane dane pasażerów podróżujących samolotem z i do Unii Europejskiej. Wszystkich. Poleciałeś(-aś) na wakacje do Turcji? Informacje o Tobie będą przechowywane w specjalnej bazie przez 5 lat. Właśnie w ten sposób Unia Europejska chce chronić nasze bezpieczeństwo – gromadząc dane milionów osób na wszelki wypadek.

Informacje, które mają być zbierane w ramach systemu PNR, to m.in. imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, trasa podróży, wybrane miejsce w samolocie, numer i dane właściciela karty kredytowej, informacje o bagażu, a także szczegóły innych rezerwacji dokonywanych w ramach usług oferowanych przez przewoźników, np. informacja o zarezerwowanym hotelu. W jaki sposób dane te mają pomóc we wczesnym wykrywaniu zamachów terrorystycznych? Tego Komisja Europejska nie wyjaśnia. Mimo to ryzyko, że już niedługo wszyscy trafimy do bazy „potencjalnie niebezpiecznych pasażerów”, jest spore.

Warto się przygotować: prezentujemy szybki quiz, który pomoże Ci dowiedzieć się, na ile kontrowersyjny lub podejrzany może się okazać Twój bagaż danych. Bagaż, który w ramach systemu PNR będziesz musiał(-a) przekazywać do „odprawy” służbom bezpieczeństwa.

WAKACYJNY QUIZ

  1. Czy Twoje imię lub nazwisko może sugerować, że nie pochodzisz z kraju Unii Europejskiej? TAK/NIE
  2. Czy zdarzyło Ci się podróżować do takich krajów, jak Turcja, Egipt, Tunezja? TAK/NIE
  3. Czy podróżowałeś(-aś) do egzotycznych krajów, takich jak Iran, Filipiny, Meksyk, Indie? TAK/NIE
  4. Czy podróżowałeś(-aś) do wspomnianych krajów sam? TAK/NIE
  5. Czy zdarzyło Ci się kupić bilet lotniczy tylko w jedną stronę? TAK/NIE
  6. Czy zdarzyło Ci się samemu(-ej) lecieć w jedną stronę, a wracać w towarzystwie dziecka lub kobiety? TAK/NIE
  7. Czy zdarzyło Ci się wybrać w daleką podróż tylko z bagażem podręcznym? TAK/NIE
  8. Czy jesteś na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej albo masz inne nietypowe preferencje żywieniowe? TAK/NIE
  9. Czy w samolocie wybierasz miejsca przy kokpicie albo wyjściach ewakuacyjnych? TAK/NIE
  10. Czy zdarzyło Ci się płacić za bilety cudzą kartą kredytową? TAK/NIE
  11. Czy zdarzyło Ci się kupić bilet lotniczy osobie, która nie mieszka w Unii Europejskiej? TAK/NIE
  12. Czy przy rezerwowaniu biletów lotniczych podajesz różne numery telefonu albo adresy e-mail? TAK/NIE
  13. Czy masz własny serwer do obsługi poczty e-mail? TAK/NIE

Choć raz odpowiedziałeś(-aś) „TAK”? Najwyraźniej nie jesteś aż tak typowym podróżnikiem, jak mogłoby się wydawać, a Twój profil stworzony przez system PNR może wzbudzić zainteresowanie służb bezpieczeństwa. Co to oznacza? Może ktoś z większą uwagą będzie obserwował trasy Twoich podróży. Może częściej niż inni podróżni będziesz proszony(-a) o dokument tożsamości, ale raczej nic złego Ci się nie stanie – ostatecznie nie jesteś terrorystą… Oczywiście pod warunkiem, że system obsługujący dane milionów osób się nie pomyli.

Na wszystkie pytania odpowiedziałeś „NIE”? Możliwe, że jesteś typowym klientem linii lotniczych i algorytm systemu PNR nie zainteresuje się Tobą. Ale to nic nie zmienia. Informacje o twoich lotach i tak będą gromadzone i analizowane. Tak na wszelki wypadek, bo może pewnego słonecznego dnia postanowisz rozpocząć karierę w organizacji przestępczej.

***

Zaniepokoił Cię wynik naszego wakacyjnego quizu? Jeżeli tak, dowiedz się więcej o systemie PNR. Śledź też naszą stronę, już w przyszłym tygodniu opublikujemy kolejne informacje! W tej chwili projekt dyrektywy o systemie PNR czeka na decyzję eurodeputowanych. Prawdopodobnie już jesienią w Parlamencie Europejskim rozpocznie się gorąca debata na ten temat, a Fundacja Panoptykon na bieżąco będzie informować o jej przebiegu.

Karolina Szczepaniak

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.