Widzenia intymne pod okiem kamery – wystąpienie RPO

Artykuł
09.02.2012
2 min. czytania
Tekst

Jedną z nagród za dobre sprawowanie, którą mogą otrzymać więźniowie jest tzw. widzenie intymne (widzenie w oddzielnym pomieszczeniu, bez osoby dozorującej). W tych specjalnych pomieszczeniach montowane są jednak kamery. Z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy zwróciła się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Rzecznik Praw Obywatelskich.

Obowiązujące przepisy wśród miejsc, w których można zainstalować kamery wymieniają pomieszczenia przeznaczone do wizyt. Służba Więzienna teoretycznie może więc instalować kamery w pomieszczeniach do wizyt intymnych. Kłóci się to jednak z ideą tej nagrody. Możliwość spotkania bez nadzoru, przyznawana w nagrodę za dobre sprawowanie, nie tylko pomaga zachować intymne więzi z rodziną, ale również pozytywnie wpływa na proces resocjalizacji. Dlatego RPO przeciwna jest instalowaniu kamer w pomieszczeniach przeznaczonych do tego celu.

RPO zwróciła również uwagę, że kamery instalowane chociażby w pomieszczeniach sanitarnych przekazują obraz w taki sposób, że uniemożliwia on ukazywanie intymnych części ciała. Tymczasem kamery montowane w pomieszczeniach do kontroli osobistej osadzonych, gdzie więzień rozbierany jest do naga, nie posiadają takiego zabezpieczenia. Zdaniem RPO działające tam kamery również powinny ograniczać możliwość obserwowania intymnych części ciała więźniów.

Wystąpienie RPO wskazuje uwagę na istotny problem. Bezpieczeństwo więźniów czy zapobieganie samobójstwom w więzieniach nie mogą odbywać się kosztem nadmiernej inwigilacji i naruszeniu najbardziej podstawowych standardów ochrony prywatności każdej jednostki.

Opracowanie: Wojciech Klicki

Linki i dokumenty

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.