Wybory Prezesa UODO: Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka bez organizacji broniących praw człowieka

Artykuł

Wczoraj sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka miała zaopiniować kandydaturę Jana Nowaka na urząd Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Wciąż nie wiemy, jak ubiegający się o drugą kadencję Prezes zamierza odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania z zakresu ochrony danych.

Kandydat bez wiedzy ani wizji?

Po ogłoszeniu, że sejmowa Komisja zbierze się we wtorek 23 maja 2023 r. o godz. 14:30, wystąpiliśmy do jej przewodniczącego z wnioskiem o możliwość udziału w posiedzeniu. Liczyliśmy na to, że będziemy mieć okazję zadać kandydatowi kilka pytań o plany na kolejną kadencję. Niestety, poseł Marek Ast odmówił nam udziału, gdyż „zapraszanie organizacji pozarządowych nie jest obowiązkowe, bo decyzje i tak będą podejmować posłowie”.

Jak wiecie, gdzie nie wpuszczają nas drzwiami, próbujemy wejść oknem. W tym przypadku „oknem” okazała się posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, która zadała kandydatowi nurtujące nas pytania:

  1. Jakie konkretne zmiany organizacyjne planuje UODO, żeby przyspieszyć rozpatrywanie skarg i zwiększyć swoją kompetencję w sprawach, które będą do nich trafiać w oparciu o nowe zakazy i obowiązki przewidziane dla platform internetowych (w DSA)?
  2. Jakie jest stanowisko UODO odnośnie do przetwarzania danych osobowych polskich obywateli i obywatelek przez duże modele językowe takie jak GPT? Jakie roszczenia w związku z RODO mogą w tym kontekście wystąpić? Czy mamy prawo np. żądać usunięcia danych z systemów OpenAI?
  3. Jakie jest stanowisko UODO w sprawie zakazu targetowania użytkowników platform internetowych w oparciu o ich dane wrażliwe, w tym dane wyinterpretowane z tego, jak się zachowują w sieci?

Jak Nowak nie odniósł się do naszych pytań, które utonęły w politycznej przepychance (możecie obejrzeć zapis wideo posiedzenia, ale ostrzegamy – budzi niesmak. Tylko dla widzów o mocnych nerwach). Nie wiemy więc nic o tym, jak kandydat zamierza chronić nas przed największymi obecnie wyzwaniami związanymi z ochroną danych (pisaliśmy o nich tu).

Głosowanie w Sejmie w piątek

Po braku merytorycznej dyskusji Komisja zagłosowała. Wynik: 15:15. W takiej sytuacji decyduje głos przewodniczącego, co oznacza, że opinia jest pozytywna (chociaż po zamknięciu posiedzenia Marek Ast powiedział, że Komisja nie wydała opinii).

Jak słusznie zauważył Marek Ast, w sprawie wyboru Prezesa UODO „decyzję i tak podejmują posłowie”. Zrobią to 26 maja podczas głosowania plenarnego. Zastanawiamy się, na jakiej podstawie to uczynią – bo na pewno nie na podstawie szczegółowego pomysłu kandydata na to, jak chronić nasze prawa.

Kadencja obecnego Prezesa UODO upłynęła 16 maja. Do czasu wyboru nowego prezesa Jan Nowak pozostanie na stanowisku.

Anna Obem

Współpraca: Dominika Chachuła, Dorota Głowacka, Wojciech Klicki

Dodaj komentarz