Wybory Prezesa UODO: Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka bez organizacji broniących praw człowieka

Artykuł
24.05.2023
3 min. czytania
Tekst
Image
Algorytmiczna Fabryka Facebooka

Vladan Joler (SHARE Lab), Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon Foundation), na bazie researchu SHARE Lab: Facebook Algorithmic Factory

Wczoraj sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka miała zaopiniować kandydaturę Jana Nowaka na urząd Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Wciąż nie wiemy, jak ubiegający się o drugą kadencję prezes zamierza odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania z zakresu ochrony danych.

Kandydat bez wiedzy ani wizji?

Po ogłoszeniu, że sejmowa komisja zbierze się we wtorek 23 maja 2023 r. o godz. 14:30, wystąpiliśmy do jej przewodniczącego z wnioskiem o możliwość udziału w posiedzeniu. Mieliśmy nadzieję, że będziemy mieć okazję zadać kandydatowi kilka pytań o plany na kolejną kadencję. Niestety, poseł Marek Ast odmówił nam udziału, gdyż „zapraszanie organizacji pozarządowych nie jest obowiązkowe, bo decyzje i tak będą podejmować posłowie”.

Jak wiecie, gdzie nie wpuszczają nas drzwiami, próbujemy wejść oknem. W tym przypadku „oknem” okazała się posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, która zadała kandydatowi nurtujące nas pytania:

  1. Jakie konkretne zmiany organizacyjne planuje UODO, żeby przyspieszyć rozpatrywanie skarg i zwiększyć swoją kompetencję w sprawach, jakie będą do nich trafiać w oparciu o nowe zakazy i obowiązki przewidziane dla platform internetowych (w DSA)?
  2. Jakie jest stanowisko UODO odnośnie przetwarzania danych osobowych polskich obywateli i obywatelek przez duże modele językowe, takie jak GPT? Jakie roszczenia, w związku z RODO, mogą w tym kontekście wystąpić? Czy mamy prawo np. żądać usunięcia danych z systemów OpenAI?
  3. Jakie jest stanowisko UODO w sprawie zakazu targetowania użytkowników platform internetowych w oparciu o ich dane wrażliwe, w tym dane wyinterpretowane z tego, jak się zachowują w sieci?

Jak Nowak nie odniósł się do naszych pytań, które utonęły w politycznej przepychance (możecie obejrzeć zapis wideo posiedzenia, ale ostrzegamy – budzi niesmak. Tylko dla widzów o mocnych nerwach). Nie wiemy więc nic o tym, jak kandydat zamierza chronić nas przed największymi obecnie wyzwaniami związanymi z ochroną danych (pisaliśmy o nich tu).

Głosowanie w Sejmie w piątek

Po braku merytorycznej dyskusji komisja zagłosowała. Wynik: 15:15. W takiej sytuacji decyduje głos przewodniczącego, co oznacza, że opinia jest pozytywna (chociaż po zamknięciu posiedzenia Marek Ast powiedział, że komisja nie wydała opinii).

Jak słusznie zauważył Marek Ast, w sprawie wyboru Prezesa UODO „decyzję i tak podejmują posłowie”. Zrobią to 26 maja podczas głosowania plenarnego. Zastanawiamy się, na jakiej podstawie to uczynią – bo na pewno nie na podstawie szczegółowego pomysłu kandydata na to, jak chronić nasze prawa.

Kadencja obecnego Prezesa UODO upłynęła 16 maja. Do czasu wyboru nowego prezesa Jan Nowak pozostanie na stanowisku.

Dominika Chachuła, Dorota Głowacka, Wojciech Klicki
Współpraca

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.