Meta zapłaci za transfery danych do USA

Artykuł

Meta dostała rekordową w historii obowiązywania RODO karę za przekazywanie danych użytkowniczek i użytkowników z Europy do Stanów Zjednoczonych w sposób naruszający przepisy o ochronie danych. Ma też czas do listopada, żeby zaprzestać transferu danych.

Za niezgodne z prawem transfery Meta zapłaci 1,2 miliarda euro kary. Przy 2 miliardach euro miesięcznego zysku dla korporacji nie będzie to straszny cios.

Decyzja po 10 latach walki NOYB

Decyzja wydana przez irlandzką Komisję Ochrony Danych (na skutek wcześniejszej decyzji Europejskiej Rady Ochrony Danych) zapadła po 10-letnim boju prawnym rozpoczętym przez organizację NOYB. A dlaczego organizacja w ogóle go rozpoczęła? Ze względu na nieograniczony dostęp, jaki amerykańskie służby mają do danych o aktywności w sieci osób niebędących obywatelami USA. I którego nie wahają się używać pod pretekstem „wojny z terroryzmem” – o czym dowiedzieliśmy się dzięki informacjom ujawnionym przez Edwarda Snowdena w 2013 r.

Inne platformy też dostawały wysokie kary za niewłaściwe korzystanie z danych o użytkownikach:

Zobacz też wywiad z Maxem Schremsem, założycielem NOYB.


Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

logo programu Aktywni Obywatele

Komentarze

Czyli po prostu kupili dane o X osobach za 1,2 mld usd.

I może kontynuować do Listopada.

Miejmy nadzieję, że było to dla nich nieopłacalne. Chociaż wątpię.

Dodaj komentarz