Zapraszamy na dyskusję „Ile wolności w prywatności?”

Artykuł
18.11.2010
2 min. czytania
Tekst

Czym jest i była prywatność?
Czy to wartość uniwersalna, czy wymysł współczesności?
Czy obecnie potrzebujemy w ogóle sfery prywatnej?

W kontekście tych i podobnych pytań zastanowimy się nad znaczeniem prywatności, intymności i wolności. Gdzie przebiega granica między tymi pojęciami? Czy wolność człowieka realizuje się poprzez jego sferę prywatną, dzięki temu, że pewien obszar życia mamy „tylko dla siebie”? Ile z prywatności i intymności trzeba „oddać” wspólnocie, żeby demokratyczne państwo mogło funkcjonować?

Czy - w sensie filozoficznym - jednostka i obywatel są w demokracji możliwi i czy możliwa jest ich wolność? Innymi słowy, czy jesteśmy wspólnotą ludzi różnych i wolnych czy homogenicznym zniewolonym tłumem?

Zapraszamy do spojrzenia na te zagadnienia z różnych perspektyw: filozoficznej, socjologicznej, psychologicznej.

Do rozmowy zaprosiliśmy: Katarzynę Korpolewską, Edwina Bendyka i Pawła Łukowa.
Jako punkt wyjścia i inspirację do dyskusji pokażemy fragment pracy Artura Żmijewskiego "Demokracje".

Zapraszamy 1 grudnia, w środę, na godz. 19.00 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa, ul. Pańska 3).

Dyskusja stanowi część festiwalu Festiwalu Multimedialnego SZTUKA DOKUMENTU. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Co z tą wolnością?”. Festiwal otworzy dokument „Wymazać Dawida” [„Erasing David”] w reżyserii Davida Bonda, stawiający pytania o granice prywatności i współczesne zagrożenia inwigilacją.

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.

dyskusja

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.