Zmianami w izbach wytrzeźwień zajmie się Trybunał – Prezydent nie podpisał ustawy

Artykuł
17.01.2013
1 min. czytania
Tekst

Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się skierować do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Poinformował dziś o tym na briefingu prasowym prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz. Tym samym nie potwierdziły się nasze obawy – kontrowersyjne zmiany w przepisach dotyczących izb wytrzeźwień na razie nie wejdą w życie. Takie pomysły jak obowiązkowy monitoring wizyjny w każdej izbie oraz nowe środki przymusu, które mogliby stosować pracownicy izb, dzięki decyzji prezydenta poddane zostaną tzw. kontroli prewencyjnej.

Jak informowaliśmy, ze względu na wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dziś powinny zacząć obowiązywać nowe regulacje dotyczące ustalania wysokości opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień. Choć wyrok został wydany w kwietniu ubiegłego roku, prace nad nowelizacją rozpoczęły się dopiero w listopadzie. Wywołało to istną lawinę legislacyjną – w ciągu dwóch tygodni ustawa przetoczyła się przez Sejm i Senat, aż w końcu wylądowała na biurku Prezydenta. I tu właśnie udało się lawinę powstrzymać.

Minister Łaszkiewicz zaznaczył, że ustawa ma znamiona niekonstytucyjności, a działania parlamentu ograniczają konstytucyjne prawo prezydenta do rozpatrzenia ustawy w ciągu 21 dni. To właśnie wpłynęło na decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego. Minister podkreślił ponadto, iż ustawa dotyka bardzo istotnych kwestii wolności obywatelskiej i Prezydent musiał zważyć dwie racje – z jednej strony dochody gmin, a z drugiej konstytucyjne prawo do wolności obywatela. Na szczęście przeważyło to drugie. Mamy z związku z tym nadzieję, że ten argument – obok kwestii proceduralnych – znajdzie odbicie w treści wniosku, który prezydent skieruje do Trybunału.

Barbara Gubernat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.