Artykuł 17.01.2013 1 min. czytania Tekst Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się skierować do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Poinformował dziś o tym na briefingu prasowym prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz. Tym samym nie potwierdziły się nasze obawy – kontrowersyjne zmiany w przepisach dotyczących izb wytrzeźwień na razie nie wejdą w życie. Takie pomysły jak obowiązkowy monitoring wizyjny w każdej izbie oraz nowe środki przymusu, które mogliby stosować pracownicy izb, dzięki decyzji prezydenta poddane zostaną tzw. kontroli prewencyjnej. Jak informowaliśmy, ze względu na wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dziś powinny zacząć obowiązywać nowe regulacje dotyczące ustalania wysokości opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień. Choć wyrok został wydany w kwietniu ubiegłego roku, prace nad nowelizacją rozpoczęły się dopiero w listopadzie. Wywołało to istną lawinę legislacyjną – w ciągu dwóch tygodni ustawa przetoczyła się przez Sejm i Senat, aż w końcu wylądowała na biurku Prezydenta. I tu właśnie udało się lawinę powstrzymać. Minister Łaszkiewicz zaznaczył, że ustawa ma znamiona niekonstytucyjności, a działania parlamentu ograniczają konstytucyjne prawo prezydenta do rozpatrzenia ustawy w ciągu 21 dni. To właśnie wpłynęło na decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego. Minister podkreślił ponadto, iż ustawa dotyka bardzo istotnych kwestii wolności obywatelskiej i Prezydent musiał zważyć dwie racje – z jednej strony dochody gmin, a z drugiej konstytucyjne prawo do wolności obywatela. Na szczęście przeważyło to drugie. Mamy z związku z tym nadzieję, że ten argument – obok kwestii proceduralnych – znajdzie odbicie w treści wniosku, który prezydent skieruje do Trybunału. Barbara Gubernat Fundacja Panoptykon Autorka Temat monitoring wizyjny prawo Poprzedni Następny Newsletter Otrzymuj informacje o działalności Fundacji Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje dane i jakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności. Zapisz się Zapisz się Akceptuję Regulamin usługi Leave this field blank Zobacz także Artykuł Pogrzebana szansa na ochronę danych w służbach Reforma ochrony danych osobowych to także dyrektywa policyjna, czyli tzw. brzydsza siostra RODO. Podczas gdy firmy i organizacje gorączkowo przygotowują się do wdrożenia nowego rozporządzenia, te organy państwa, które gromadzą dane o obywatelach w niejawny sposób, nierzadko posługując się… 10.05.2018 Tekst Artykuł Administracyjna wolna ręka Na ostatniej prostej rządowych prac nad projektem ustawy o ochronie danych osobowych pojawiła się wrzutka znacznie osłabiająca uprawnienia obywateli: nie dowiemy się, czy różne organy administracji publicznej przekazują między sobą nasze dane osobowe. Propozycja – dodana tuż przed rozpatrzeniem… 26.03.2018 Tekst Artykuł System Pomocy 112, czyli monitoring totalny w Krakowie Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że na każdej latarni na Prądniku Czerwonym zawiśnie kamera monitoringu. Na instalację 3,5 tys. urządzeń przeznaczono 3 mln zł. Radny i pomysłodawca tego przedsięwzięcia chce, by docelowo 100 tys. kamer monitorowało „każdy centymetr kwadratowy przestrzeni publicznej… 11.02.2019 Tekst