Cięcia w budżecie Rzecznika

Artykuł
01.02.2016
2 min. czytania
Tekst
Image

Pod koniec ubiegłego tygodnia Sejm zdecydował o zmniejszeniu budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Rzecznika, konsekwencją zmniejszenia budżetu będą ograniczone możliwości prowadzenia wizytacji w miejscach pozbawienia wolności, np. więzieniach, szpitalach psychiatrycznych czy domach pomocy społecznej. Nie zostanie także wzmocniony zespół prawa karnego, który rozpatruje wnioski obywateli o złożenie kasacji w ich sprawach karnych. Jak czytamy w oświadczeniu, „to są konsekwencje, które dotkną bezpośrednio zwykłych ludzi”.

Rzecznik Praw Obywatelskich jest najważniejszą w Polsce instytucją stojącą na straży praw i wolności obywatelskich, z którą mieliśmy okazję wielokrotnie współpracować w tematach ważnych dla Panoptykonu. Osłabienie instytucji służącej ochronie praw jednostki jest osłabieniem tych praw.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.