Bieżące doniesienia z „frontu ACTA”

Artykuł
28.01.2012
11 min. czytania
Tekst
Image

Co to jest ACTA?

ACTA to międzynarodowe porozumienie dotyczące zwalczania podrabianych towarów i piractwa, za którego przyjęciem lobbują amerykańskie koncerny. Porozumienie to niesie ze sobą wiele zagrożeń. Dopuszcza m.in. monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników. Może ono prowadzić do blokowania legalnych treści dostępnych w internecie, a tym samym ograniczać wolność słowa.

Kto za tym stoi?

ACTA, według informacji Wikileaks, to inicjatywa amerykańska, mająca na celu stworzenie prawnie wiążącego instrumentu do wywierania nacisku na państwa-sygnatariuszy, aby te zaostrzały walkę z naruszeniami własności intelektualnej. Nakłonienie do podpisania porozumienia innych (biedniejszych) państw jest dla Amerykanów bardzo ważne, ponieważ USA są znaczącym eksporterem dóbr audiowizualnych na światowym rynku i zwalczanie podrabianych towarów, piractwa czy innych naruszeń praw własności intelektualnej ma dla nich znaczenie ściśle ekonomiczne.

Co zarzucamy ACTA?

  • Treść porozumienia uzgadniana była podczas tajnych negocjacji. Do tej pory, czyli przez ponad dwa lata, żadne państwo nie udostępniło wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji ani nie przeprowadziło rzetelnych konsultacji społecznych.
  • Porozumienie stwarza poważne ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych poprzez wprowadzenie możliwości dochodzenia prywatnej egzekucji praw autorskich, bez kontroli sądu, w której posiadacze praw autorskich będą mogli żądać od dostawców internetu ujawniania im danych użytkowników.
  • ACTA może prowadzić do ograniczenia wolności słowa, jeśli pod presją właścicieli praw autorskich dostawcy internetu zaczną blokować legalne i wartościowe treści. Właśnie do tego zagrożenia odwoływał się protest Wikipedii. ACTA zobowiązuje dostawców internetu do monitorowania treści i działań, jakie podejmują użytkownicy, nadając im rolę „policji internetowej”.
  • Przyjęcie ACTA może wywołać obniżenie konkurencyjności i innowacyjności europejskich podmiotów gospodarczych w stosunku do zagranicznych przedsiębiorstw, którym prawo nie narzuca podobnych obowiązków. ACTA w szczególności może powodować tzw. chilling effect u startujących przedsiębiorców, którzy w obawie przed miażdżącymi odszkodowaniami mogą hamować swoją innowacyjność.

Na jakim jesteśmy etapie?

16 grudnia, na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (sic!) Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na przyjęcie porozumienia w sprawie ACTA. Prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie roku odbędzie się rozstrzygające głosowanie w Parlamencie Europejskim.

Na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 25 listopada 2011 r. rząd podjął (w trybie obiegowym) decyzję o podpisaniu ACTA. Nastąpi to prawdopodobnie już 26 stycznia.

19 stycznia Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni zainterweniował u Premiera. Poprosił o ponowną dyskusję na temat porozumienia. Minister Boni spotka się w tej sprawie 24 stycznia z Premierem oraz ministrami kultury i spraw zagranicznych.

W czasie konferencji prasowej 23 stycznia Ministrowie Michał Boni i Bogdan Zdrojewski ogłosili, że 26 stycznia Polska jest gotowa podpisać porozumienie ACTA. Minister Boni obiecał jednocześnie poważną dyskusję na etapie ratyfikacji porozumienia. Taka dyskusja jest ważna, jednak w żadnym razie nie zastąpi ona realnych konsultacji dotyczących ogólnego kierunku politycznego, jaki wybrał rząd. Po tym, jak Polska oficjalnie podpisze ACTA, „konsultacje” mogą być co najwyżej próbą “przekonania” sceptyków.

W odpowiedzi na te wydarzenia 23 stycznia grupa organizacji pozarządowych - w tym Fundacja Panoptykon - wydała oświadczenie, w którym piszemy: „Jako organizacje aktywnie działające na rzecz podjęcia poważnych konsultacji dotyczących tego porozumienia, przyjęliśmy tę wiadomość z rozczarowaniem. Doceniamy złożoną przez Ministra Boniego obietnicę poważnej dyskusji na etapie ratyfikacji porozumienia, jednak w żadnym razie nie zastąpi to realnych konsultacji dotyczących ogólnego kierunku politycznego, jaki wybrał rząd. Po tym, jak Polska oficjalnie podpisze ACTA, „konsultacje” mogą być co najwyżej próbą >>przekonania<< sceptyków”.

24 stycznia w Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego ma odbyć się posiedzenie, na którym wstępnie omawiana będzie opinia Komisji, co do zgody Parlamentu na ratyfikację umowy międzynarodowej ACTA. Prowadzimy rozmowy z polskimi europosłami w sprawie skierowania pytania o ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Bardzo krytyczny głos w sprawie ACTA zabrali Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych i Rzecznik Praw Obywatelskich. Wojciech Wiewiórowski skierował pismo do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, natomiast Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie do premiera (PDF).

26 stycznia ACTA w imieniu Polski podpisała Ambasador w Japonii Jadwiga Rodowicz. Zgodnie z informacjami prasowymi dokument podpisała również większość krajów Unii Europejskiej. Nie zrobiły tego jednak: Cypr, Estonia, Słowacja, Niemcy i Holandia. Po podpisaniu ACTA przez 22 kraje członkowskie ze stanowiska zrezygnował poseł sprawozdawca Kader Arif. Wyraził w ten sposób swój sprzeciw wobec braku transparentności negocjacji oraz wyłączenie organizacji zajmujących się prawami człowieka.

3 lutego, o godz. 15:30 Premier Donald Tusk na konferencji prasowej ogłosił. że „zawiesza ratyfikację” porozumienia ACTA. Przeczytaj nasz komentarz.

Co możesz zrobić?

Ruszyła wielowątkowa akcja „Nie dla ACTA”, do której możesz się przyłączyć. Bieżące informacje o tym, co i gdzie można w sprawie ACTA zrobić powinny być dostępne na wspólnym forum internetowym akcji: https://stopacta.com.pl/

Protesty uliczne

Na Facebooku organizują się grupy, które szykują demonstracje uliczne w wielu miastach. Aktualnie zapowiadane są protesty w: Warszawie (24 stycznia i 25 stycznia), Krakowie, Lublinie, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Szczytnie, Radomsku, Tarnowie, Białymstoku, Bielsko-Białej, Pile, Toruniu, Częstochowie, Gdyni, Sosnowcu, Zamościu i Rybniku. Zdecydowana większość z nich jest zaplanowana na środę, 25 stycznia.

Blackout

Pojawiła się też inicjatywa przeprowadzenia blackoutu, czyli wyłączenia w akcie protestu własnej strony internetowej na jeden dzień. Wstępna data akcji to poniedziałek, 23 stycznia.

Osoby, które chcą aktywnie pomóc w planowaniu i koordynowaniu różnych działań protestacyjnych mogą do nas dołączyć wysyłając e-mail na adres: stop-acta@brama.elka.pw.edu.pl (prosimy o informację, jaką organizację reprezentujecie i w jaki sposób chcecie pomóc).

Apele i petycje

Najpilniejsza sprawa to skłonienie polskiego rządu do opóźnienia podpisywania ACTA, które zostało zaplanowane na 26 stycznia. Jeśli się zgadzasz z tym żądaniem i chcesz zaapelować do Premiera Donalda Tuska, podpisz się pod petycją!

Organizacje pozarządowe już od miesięcy apelują do władz państwowych i europarlamentarzystów o odrzucenie porozumienia. Nasze apele nie mają jednak tak wielkiej siły przebicia jak głos obywateli - internautów. Dlatego proponujemy Wam, żebyście sami wysyłali apele do europarlamentarzystów, które uświadomią im skalę i rangę problemu. Możecie sami zaproponować jego treść albo skorzystać z jednej z proponowanych przez nas wersji:

Apel możecie wysłać do europarlamentarzystów, którzy uczestniczą w procesie decydowania o ostatecznym kształcie porozumienia:

Lidia Geringer de Oedenberg <lidiajoanna.geringerdeoedenberg@europarl.europa.eu>
Tadeusz Zwiefka <tadeusz.zwiefka@europarl.europa.eu>
Piotr Borys <piotr.borys@europarl.europa.eu>
Zbigniew Ziobro <zbigniew.ziobro@europarl.europa.eu>
Jacek Protasiewicz <jacek.protasiewicz@europarl.europa.eu>
Joanna Senyszyn <joanna.senyszyn@europarl.europa.eu>
Arkadiusz Bratkowski <arkadiusztomasz.bratkowski@europarl.europa.eu>
Bogusław Sonik <boguslaw.sonik@europarl.europa.eu>
Filip Kaczmarek <filip.kaczmarek@europarl.europa.eu>
Michał Kamiński <michaltomasz.kaminski@europarl.europa.eu>
Krzysztof Lisek <krzysztof.lisek@europarl.europa.eu>
Adam Gierek <adam.gierek@europarl.europa.eu>
Lena Kolarska-Bobińska <lena.kolarska-bobinska@europarl.europa.eu>
Bogdan Marcinkiewicz <bogdan.marcinkiewicz@europarl.europa.eu>
Konrad Szymański <konrad.szymanski@europarl.europa.eu>
Marek Gróbarczyk <marekjozef.grobarczyk@europarl.europa.eu>
Andrzej Grzyb <andrzej.grzyb@europarl.europa.eu>
Paweł Kowal <pawelrobert.kowal@europarl.europa.eu>
Paweł Zalewski <pawel.zalewski@europarl.europa.eu>
Ryszard Czarnecki <ryszard.czarnecki@europarl.europa.eu>
Małgorzata Handzlik <malgorzata.handzlik@europarl.europa.eu>
Jarosław Wałęsa <jaroslaw.walesa@europarl.europa.eu>

Wszystkie adresy mailowe

SKONDENSOWANE INFORMACJE NA TEMAT ACTA:

Film oraz infografika pochodzą ze strony La Quadrature du Net

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.