prawo autorskie

19.04.2016

Co powinna zrobić prokuratura, jeśli otrzyma zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia na forum internetowym? Zażądać danych wszystkich osób, które opublikowały komentarze? Nie. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Chrzanowie prokurator „najpierw powinien zwrócić się do administratora o udostępnienie treści wpisów, następnie po zapoznaniu się z nimi określić, które z nich mają charakter znieważający, zniesławiający lub poniżający, a dopiero w dalszej kolejności ustalać ich autorów oraz dookreślić zakres danych użytkowników forum, które mają być ujawnione”. Decyzja sądu jasno pokazuje, że prokurator najpierw powinien ocenić, czy faktycznie doszło do popełnienia przestępstwa i na tej podstawie żądać podania adresów IP użytkowników, którzy opublikowali zniesławiające komentarze. Dzięki takiemu podejściu nie dojdzie do ingerencji w prywatność osób, które nie uczyniły nic sprzecznego z prawem, bo ich działania miały charakter dozwolonej krytyki.

04.12.2013

Źródło: Filip Zagórski / Panoptykon300 osób dostało listy z wezwaniem do zapłaty 550 zł - to niemiecka firma zajmująca się ochroną praw autorskich na zlecenie producenta "Czarnego Czwartku" we współpracy z polską kancelarią prawną

14.08.2013

Organizacje zwalczające naruszenia praw autorskich są niezwykle kreatywne. Niestety niektóre ich propozycje mogą być niebezpieczne dla praw konsumentów.

30.07.2013

W lipcu ruszyły negocjacje między Unią Europejską a USA w sprawie Transatlantyckiego Porozumienia o Handlu i Inwestycjach (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Niestety o zakresie rozmów wiemy wciąż niewiele.

16.07.2013

Rząd USA rozpoczął kolejną krucjatę przeciwko naruszeniom monopolu prawnoautorskiego amerykańskich firm. Oczywiście, nie chodzi o walkę z Internetem, ale o promowanie innowacji, wspieranie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i zachowanie globalnej konkurencyjności USA. Jak Obama zamierza to osiągnąć? Tym razem nie poprzez międzynarodowe, wiążące porozumienie (pamiętamy ACTA), ale samoregulację sieci reklamowych.

15.07.2013

Co najczęściej publikujemy na profilach portali społecznościowych? Dzielimy się rozmaitymi rzeczami: zdjęciami, opisami wrażeń czy wreszcie linkami do filmików. Zazwyczaj ujawniamy w ten sposób sporo informacji na swój temat. Jednak takie działania mogą mieć konsekwencje prawne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z profilem osoby publicznej. Przekonał się o tym były kandydat na posła. W jego sprawie zapadł niedawno wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

06.06.2013

Czy prawo bezpośrednio dotykające spraw ważnych dla obywateli może powstawać w trybie tajnym, bez konsultacji społecznych? Afera z umową ACTA pokazała, że nikomu się to nie opłaca.

03.06.2013

Czy czeka nas drugie ACTA? Unia Europejska rozpoczyna negocjacje dotyczące umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Organizacje obywatelskie uważnie śledzą cały proces, wiedząc, że może on doprowadzić do powstania kolejnego kontrowersyjnego porozumienia, które pod sztandarem walki z piractwem będzie ograniczało prywatność.

27.12.2012

Ten rok rozpoczynaliśmy kampanią przeciwko porozumieniu ACTA. Setki wysłanych maili, apele, spotkania i próby przekonania polityków do zrozumienia i poparcia naszego punktu widzenia. Trwało to, ze zmienną częstotliwością, aż do lipca – bo tak długo przyszło nam czekać na zwycięstwo. Zwycięstwo, którego symboliczne zwieńczenie miało miejsce dopiero w ubiegłym tygodniu. Jak więc inaczej zakończyć ten rok, jeśli nie ostatnim powrotem do tematu ACTA?

22.10.2012

Jak bumerang wraca temat represyjnego egzekwowania praw autorskich. Choć wielomiesięczny maraton walki z ACTA zakończył się w lipcu sukcesem przeciwników tej umowy,  nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że podobne pomysły będą wracać. Właśnie teraz trwa runda negocjacyjna w sprawie umowy CETA, której projekt przewiduje równie nieproporcjonalne sankcje karne. Apelujemy do rządu o konsekwencję i odrzucenie tych propozycji, które powtarzają błędy ACTA.  

Strony