Zabawki Wielkiego Brata: prezentujemy nowy przewodnik!

W skrócie

Na każdym kroku państwo zbiera informacje o nas i je analizuje. Robi to, by nami zarządzać, wykrywać nadużycia czy też dbać o bezpieczeństwo. Instytucje publiczne wykorzystują w tym celu rozmaite narzędzia – od kamer monitoringu wizyjnego przez karty miejskie po programy do analizowania treści w Internecie pod kątem słów kluczowych czy śledzenia aktywności pracowników w sieci. Jakie instytucje korzystają z narzędzi nadzorczych, czy są to tylko służby czy też na przykład władze samorządowe? Jakie informacje o obywatelach zbierają i co z nimi robią? Czy dzielą się nimi z innymi podmiotami? Jakie kwoty z kieszeni podatnika przeznaczają na zakup i utrzymanie takich urządzeń?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej najnowszej publikacji pt. „Zabawki Wielkiego Brata, czyli krótki przewodnik po narzędziach, które pomagają państwu kontrolować obywateli”. Jej wersja elektroniczna dostępna jest na specjalnej podstronie, możecie również ściągnąć ją w wersji PDF. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Komentarze

KRÓTKI PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH, KTÓRE
POMAGAJĄ PAŃSTWU KONTRLOWAĆ OBYWATELI
Jest literówka w słowie "KONTROLOWAĆ"

KRÓTKI PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH, KTÓRE
POMAGAJĄ PAŃSTWU KONTRLOWAĆ OBYWATELI
Jest literówka w słowie "KONTROLOWAĆ"

Co z tego, że pokazujecie narzędzia inwigilacji jak nigdy nie zaproponowaliście legalnych narzędzi do samoobrony przed inwigilacją, dopasowanych do warunków ubekistanu. Weźcie przykład np. z poradników EFF

Są w poradnikach również na tej stronie w odpowiednim dziale (na ostatniej stronie). Korzystanie z google też nie boli tym bardziej, że nawet ono wyświetli link do stron o bezpieczniejszym korzystaniu z internetu np. stronę prism-break . Niestety nigdy korzystanie z internetu nie bedzie w 100 % bezpieczne czy anonimowe - to jest po prostu nierealne. Nie ma takich zabezpieczeń przez które nie można się przedostać dzięki backdoorom czy korzystać anonimowo bo tor też mają rozpracowany a każde hasło bez problemu oni mogą złamać. vide(o) Film: CitizenFour.

Dzisiejsza rzeczywistość trochę zaczyna przypominać wizje pisarzy science-fiction o władzy i kontroli nad społeczeństwami. 30 lat temu wiało grozą z kart opowiadań, a z biegiem lat na moich oczach te wizje zostały urzeczywistnione, w dodatku pod pozorem działań służących naszemu bezpieczeństwu :(
Jakby włodarze świata czytając kiedyś te powieśći, zapragnęli je urzeczywistnić. Jak widać prawie im się to udało i prowadzą działania, zeby doprowadzić sprawy do zaplanowanego końca.
Jeśli idzie o TOR to nie tak łatwo, ale starają sie i to bardzo, zwłaszcza ostatnio, żeby odebrać ludziom jeszcze tę cząstkę anonimowości, na szczęście są jeszcze inne możliwości, a używajacy TORa niech przyjrzą się : AdvOR.

Dodaj komentarz