RPO zgłasza wątpliwości dotyczące programu 500+

W skrócie

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z wystąpieniem dotyczącym przepisów tworzących tzw. Program Rodzina 500+. Zdaniem Rzecznika, ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci rodzi poważne wątpliwości dotyczące ochrony danych osobowych. Zastrzeżenia budzą m.in.: utworzenie centralnego rejestru danych osobowych bez uzasadnienia i przy jednoznacznym braku odpowiednich gwarancji ochrony prywatności (jak np. określenia czasu przechowywania informacji), nieadekwatny zakres gromadzonych danych oraz problematyka wywiadów środowiskowych. Adam Bodnar skrytykował również tryb pracy nad nową ustawą, w ramach którego nie uwzględniono aktywnego udziału Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Problemy te zostały podniesione na etapie prac legislacyjnych przez Fundację Panoptykon. W marcu br. zwróciliśmy się również z prośbą do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności niektórych rozwiązań przyjętych w nowej ustawie.

Komentarze

Oczywiście, że lepiej i prościej było zrobić odliczenie podatkowe 500 zł jak proponował Kukiz niż tworzenie nowego aparatu urzędników, tabelki, kontrole itp.
Ale bez przesady. 500+ to jedyny jak na razie dobry program Pisu. Zarówno społecznie jak i ekonomicznie. Większość tej kasy wróci do lokalnej gospodarki, nie ważne czy po kupieniu książek do szkoły, nowego smartfona czy na jedzenie i alkohol.
W każdym programie, każdej władzy jakiś odsetek beneficjentów to patologia.

Dodaj komentarz