Zadaj pytanie Shoshanie Zuboff i wygraj książkę

W skrócie

[Aktualizacja: Konkurs rozstrzygnięty, sprawdzajcie skrzynki mailowe. Dostaliśmy mnóstwo świetnie sformułowanych pytań. Mamy nadzieję, że już wkrótce choć część z nich uda nam się zadać autorce.] 

Co ma wspólnego kapitalizm z inwigilacją? Według Shoshany Zuboff, amerykańskiej psycholożki społecznej, bardzo dużo. W listopadzie na polski rynek trafiła w końcu jej książka Wiek kapitalizmu inwigilacji (Surveillance Capitalism). Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i S-ka mamy dla Was jej 5 egzemplarzy. Aby ją zdobyć, wyślijcie pytanie, które chcielibyście zadać autorce na adres fundacja@panoptykon.org. Spośród autorów i autorek pytań rozlosujemy nagrody, a same pytania być może uda nam się zadać samej autorce w podcaście Panoptykon 4.0 (czekamy na potwierdzenie nagrania). 

Regulamin konkursu

Opis książki ze strony wydawnictwa:

Przełomowa analiza nowego porządku ekonomicznego, narzuconego przez cyfrową rewolucję, i jedna z najważniejszych książek XXI wieku o gospodarce i społeczeństwie

Gra toczy się o wysoką stawkę. Dążenia potężnych korporacji do przewidywania i kontrolowania naszych zachowań są prawdziwym wyzwaniem dla ludzkości. Pasożytnicza logika ekonomiczna, w której wytwarzanie towarów i usług jest podporządkowane globalnej architekturze modyfikacji behawioralnych, może zmienić ludzką naturę w XXI wieku tak samo, jak przemysłowy kapitalizm zniekształcił naturalne środowisko w XIX i XX wieku.

Autorka pokazuje, jak patronująca tym procesom Dolina Krzemowa wpływa na każdy sektor światowej gospodarki; jak prognozy naszych zachowań są kupowane i sprzedawane na rynkach prognoz behawioralnych, a bogactwo, wiedza i władza koncentrują się w jednym miejscu na niespotykaną dotąd skalę. Wskazuje, że prawdziwe zagrożenie dla naszego społeczeństwa płynie już nie ze strony totalitarnych państw, lecz ze strony globalnych korporacji, powszechnie inwigilujących nasze zachowania i kuszących obietnicami maksymalnego zysku kosztem demokracji, wolności i – ostatecznie – naszej przyszłości.

Jedna z najlepszych książek roku wg „The Guardian” (wybrana przez Elif Shafak), „The New Yorker” (Jia Tolentino), Bloomberga (Ana Botin), „The Wall Street Journal” (Zadie Smith) oraz Baracka Obamy.

Komentarze

W świecie fizycznym jedną z możliwości oporu wyzyskowi kapitalistycznych korporacji jest np. formowanie związków zawodowych. W jaki sposób my, jako element 'łańcucha produkcji' danych cyfrowych możemy stawiać opór wyzyskowi (wykorzystania, zbierania daynch) korporacji technologicznych? Jest wiele głosów, że regulacja prawna jest niewystarczająca a opór społeczny jest trudny ze względu na efekty sieciowe, implikację Internetu Rzeczy w codzienność oraz strach przed wykluczeniem. Czy istnieje jeszcze szansa, że społeczeństwo odzyska kontrolę nad danymi, które wytwarza?

Czy naprawdę uważa Pani, że "kapitalizm inwigilacji" to produkt "logiki" "wolnego" rynku i abstrakcyjnych mechanizmów ekonomicznych? Czy naprawdę nie dostrzega Pani celowości i zamysłu w tworzeniu złożonego, globalnego systemu inwigilacji? W jednym z rozdziałów książki świetnie opisała Pani eksperymenty i badania z zakresu mind control i socjotechniki z lat 60/70. Czy uważa Pani, że instytucje (mówiąc wprost: amerykańska bezpieka) zwyczajnie zaprzestały aktywności w tym zakresie? Nie może Pani nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo scentralizowany jest kapitał w dobie kreacji pieniądza i dominacji sektora finansowego nad resztą gospodarki. W tych okolicznościach wiązanie "kapitalizmu inwigilacji" wyłącznie z sektorem prywatnym, z pominięciem "błogosławieństwa" instytucji państwowych, wydaje się nieuprawnione. Czy Pani zdaniem nie jest tak, że instytucje (bezpieka/CIA, NSA itp.) posłużyły się sektorem prywatnym jako swojego rodzaju "proxy" na drodze do maksymalizacji państwowej kontroli nad obywatelami? Czy nie jest tak, że ta zmowa korporacji i państwa jest raczej objawem galopującego faszyzmu, a nie kapitalizmu w "klasycznym", wolnorynkowym sensie? Stawiam te - być może nieuprzejmie brzmiące - pytania z głębokim szacunkiem dla Pani pracy. Uważam, że Pani książka to must-read dla każdego w miarę przytomnego użytkownika internetu.

Cytat: "Czy Pani zdaniem nie jest tak, że instytucje (bezpieka/CIA, NSA itp.) posłużyły się sektorem prywatnym jako swojego rodzaju "proxy" na drodze do maksymalizacji państwowej kontroli nad obywatelami?"

Bardzo dobre pytanie. Zwłaszcza że istnieją podejrzenia co do finansowania m.in. Google'a przez CIA: https://en.wikipedia.org/wiki/In-Q-Tel

Dodaj komentarz