Trybunał w Strasburgu rozstrzygnie, czy obowiązek rejestracji telefonów na kartę narusza prawo do prywatności

Artykuł

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się skargą dwóch obywateli Niemiec, których zdaniem obowiązek rejestrowania telefonów na kartę narusza konstytucyjne prawo do prywatności. Wyrok Trybunału może być ważny również dla Polski w kontekście niedawnego pomysłu ABW i CBA, żeby ograniczyć anonimową dostępność kart typu prepaid.

Zdaniem działacza społecznego, członka Partii Piratów, Patricka Breyera, i jego brata Jonasa, każdemu przysługuje prawo do anonimowego komunikowania się. Postanowili więc walczyć z wprowadzonym w Niemczech obowiązkiem rejestracji kart typu prepaid. Bracia zwracają uwagę na to, że możliwość anonimowej komunikacji jest ważna także dla praworządnych obywateli np. dla informatorów dziennikarskich, zachowania tajemnicy wymiany handlowej czy klientów korzystających z porad prawnych.

Po niekorzystnym rozstrzygnięciu federalnego sądu konstytucyjnego, który uznał prawo nakazujące rejestrację kart za zgodne z niemiecką Konstytucją, bracia Breyer złożyli skargę do Trybunału Praw Człowieka. Rozstrzygnie on, czy wprowadzony w Niemczech obowiązek nie narusza prawa do prywatności i tajemnicy komunikowania się.

Warto śledzić losy tej sprawy, bo będzie ona miała znaczenie również dla Polski. Niedawno media ujawniły, że ABW i CBA lobbują za wprowadzeniem obowiązku rejestracji kart typu prepaid w Polsce. Taki obowiązek istnieje obecnie w 9 państwach Unii Europejskiej. Oznacza to, że dwie trzecie państw członkowskich (18 z 27) skutecznie zwalcza przestępczość bez wprowadzania tego drastycznego ograniczenia anonimowości!

Zdaniem przedstawicieli służb obowiązek rejestracji kart typu prepaid nie tylko zwiększy skuteczność walki z przestępczością, ale również zmniejszy liczbę zapytań o dane telekomunikacyjne. Z ich wypowiedzi cytowanych w mediach wynika, że służby już teraz radzą sobie z przestępcami korzystającymi z telefonów na kartę, ale jest to czasochłonne i wymaga zastosowania tzw. analizy krzyżowej, która „psuje statystyki”.

Naszym zdaniem wprowadzenie obowiązku rejestracji kart typu prepaid wcale nie doprowadzi do zmniejszenia skali wykorzystania przez służby danych telekomunikacyjnych. Do tego potrzebna jest kompleksowa reforma przepisów prawnych, które dziś dają służbom nieograniczony dostęp do „billingów”. Z drugiej strony koszt tych wątpliwych korzyści jest bardzo wysoki – to nasza prywatność i możliwość korzystania z telefonu komórkowego bez ujawniania swojej tożsamości. Dlatego będziemy z niecierpliwością czekać na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niestety od złożenia skargi do rozstrzygnięcia sprawy minie co najmniej rok. Mamy nadzieję, że do tego czasu w Polsce nie zostanie wprowadzony obowiązek rejestracji telefonów na kartę.

Wojciech Klicki

Więcej na ten temat:

Gazeta Wyborcza: Nadchodzi koniec anonimowych komórek na kartę? ABW i CBA są za i proszą o pomoc posłów

PC Advisor: Activist files complaint against German ban on anonymous SIM card use

Komentarze

przecież to przerabialiśmy. Jest to bzdura totalna bo na bazarach było pełno kart chodzących bez rejestracji ( prawdopodobnie zarejestrowanych na słupa). A poza tym telekomy nie będą sprawdzać każdego adresu. Poza tym Polak nie jest przyzwyczajony do podawania prawdziwych danych- patrz fora- Jan K. (niem mam nic do żadnego Jana) zam ulica błotna nr zachlapany itp lipne dane. A że chłopcom ze służb marzy się rząd dusz i myślą życzeniowo (szefowie bo doły wyznają zasadę, że niemożliwe to majtki przez głowę założyć) Szefostwo myśli że przestępca jest tak głópi, że sam się wyda policji, skarze i dostarczy do więzienia bo taki zostanie wprowadzony przepis. No cóż w śród przestępców są i totalni idioci jak i średnio rozgarnięci i ludzie z wysokim IO i dobrym wykształceniem.

Jest też coś takiego jak steganografia, przerabialiśmy to na studiach. Można np. w obrazku lub pliku dźwiękowym przesłać informację o np zamachu... i co będą analizować każdy mms ? Bujda.
Dla nie wtajemniczonych. Każdą informację można zapisać za pomocą szeregu 0 i 1 logicznych. Np. poprzez sms można przesłać obrazek ( tak obrazek przez sms, a nie mms ! ), tylko nadawca i odbiorca muszą mieć program, który go nada i później poskłada. Analiza czegoś takiego jest pracochłonna i wymaga dużo czasu.
Jak to wprowadzą, to już widzę aplikacje na androida, które szyfrują rozmowy itp.

Dodaj komentarz