Digital Services Act, czyli jak uregulować globalne platformy internetowe

Artykuł

Komisja Europejska rozpoczyna prace nad nową regulacją dotyczącą usług cyfrowych, o roboczej nazwie Digital Services Act (kodeks usług cyfrowych). O pracach w tym zakresie poinformowała nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. To więcej niż (od dawna oczekiwana) rewizja dyrektywy o handlu elektronicznym, ustalającej m.in. zasady odpowiedzialności pośredników internetowych za publikowane treści. Nowa regulacja ma być odpowiedzią również na społeczne i ekonomiczne problemy związane z działaniem globalnych plaform internetowych (od mikrotargetowania i rozprzestrzeniania dezinformacji po tłamszenie konkurencji).

Zgadzamy się z diagnozą Komisji Europejskiej: sytuacja na rynku usług internetowych dojrzała do poważnej interwencji regulacyjnej. Doświadczenia z wdrażaniem RODO pokazują, że samo wzmocnienie praw użytkowników nie rozwiąże problemów wynikających z asymetrii wiedzy i władzy, z jaką mamy do czynienia w sieci. Tak długo, jak jesteśmy „skazani” na korzystanie z infrastruktury utrzymywanej przez kilka największych firm, które zgromadziły wiedzę o miliardach ludzi, nasza pozycja negocjacyjna jest bardzo słaba. Obecny model biznesowy platform internetowych powoduje erozję prywatności i naraża konkretnych użytkowników na ryzko manipulacji. Ale to tylko początek problemów: mikrotargetowanie, optymalizowanie algorytmów pod kątem jak największego zaanagażowania użytkowników i wciąganie ich w  bańki informacyjne wpływają negatywnie na stan debaty publicznej, jakość mediów i zdrowie psychiczne całego społeczeństwa. Dlatego uważamy, że do gry musi wkroczyć silny regulator, który zadba o to, by usługi, z których korzystamy, były bezpieczne i nie powodowały szkodliwych skutków społecznych.

Na zaproszenie Ministerstwa Cyfryzacji, wspólnie z Centrum Cyfrowym, zebraliśmy nasze opinie i kierunkowe postulaty dotyczące potrzebnych zmian regulacyjnych w formie roboczego stanowiska. Nad szczegółami tych pomysłów nadal pracujemy. Do przedstawienia konkretnych propozycji regulacyjnych będziemy gotowi w styczniu 2020 roku.

Robocze stanowisko Fundacji Panoptykon i Fundacji Centrum Cyfrowe przesłane do Ministerstwa Cyfryzacji [PDF, 118 KB]

Komentarze

Wreszcie coś się zmieni bo tego co jest w sieci nie da się słuchać i oglądać , jakiś mamy tam zalew antysemityzmu , teorii spiskowych . To jest chore

Bardzo niemiło spoglądać, że i Wy takie rzeczy piszecie. Pomieszkajcie sobie parę lat w Chinach i zobaczcie jak to przyjemnie mieć uregulowany Internet.

@Chris: Są regulacje i są regulacje. Ponadto, to nie jest tak, że w Europie obecnie funkcjonemy w nieuregulowanym Internecie. My chcemy, żeby te regulacje służyły wolności, prywatności i innym prawom człowieka.

Jak rozwijają pracę w UE nad Digital Services Act? Wasze propozycje zostały przyjęte przez Ministerstwo? Szczerze Wam kibicuję.

@Spinacz: Unia zapowiada ogłoszenie konkretnej propozycji pod koniec roku - mamy nadzieję wpłynąć na to stanowisko w ramach silnej koalicji europejskich organizacji. W najbliższych miesiącach czeka nas dużo pracy strategicznej i lobbingowej. Z Ministerstwem Cyfryzacji jesteśmy w konstruktywnym dialogu :) Dziękujemy za wsparcie!

DSA jak kilka innych propozycji legislacyjnych m.in. ws. AI najprawdopodobnie przesunięty na 2021

Na 2021 rok zostało przesunięte przedstawienie konkretnej, już ubranej w artykuły propozycji przez Komisję Europejską. Natomiast prace koncepcyjne (co w ogóle i jak ma być uregulowane w DSA) już się toczą, i to bardzo intensywnie. Trzy komisje Parlamentu Europejskiego wydały pod koniec kwietnia wstępne kierunkowe uwagi dla Komisji do wzięcia pod uwagę podczas tworzenia propozycji. W drugiej połowie maja sama Komisja otworzy proces konsultacji co do kierunków, które ma przyjąć nowa regulacja. Podsumowując, regulacja kształtuje się na dużo wcześniejszym etapie niż samo zaprezentowanie konkretnych artykułów. To dlatego już teraz mocno w tym temacie działamy i mamy nadzieję przekonać UE do tego, by już w pierwszej propozycji pojawiły się przepisy, które wzmocnią pozycję użytkowników wobec dominujących platform.

"do gry musi wkroczyć silny regulator, który zadba o to, by usługi, z których korzystamy, były bezpieczne i nie powodowały szkodliwych skutków społecznych." znaczy co? zakazy i nakazy? umiłowanie lgbt? jedzie stalinem na odległość a to słowo "musi wkroczyć" normalnie jak ZSRR musiało wkorczyc na Węgry. panaptykon org

Dodaj komentarz