Bezpieczne zarządzanie informacją w pracy dziennikarskiej – dla dziennikarzy lokalnych

Artykuł
26.09.2016
3 min. czytania
Tekst
Image

Fundacja Panoptykon zaprasza na szkolenie na temat bezpiecznego zarządzania informacją, dedykowane redaktorom naczelnym i dziennikarzom z niezależnych gazet lokalnych. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Termin szkolenia: 21 października 2016 r. Miejsce: Warszawa (dokładny podamy zakwalifikowanym Uczestnikom).

Zakres szkolenia

Bezpieczne zarządzanie informacją to nie tylko zasady ochrony źródeł czy techniczne sposoby zabezpieczenia danych. Najważniejsza, z puntu widzenia dziennikarzy korzystających  z cyfrowych technologii w pracy i życiu prywatnym, jest umiejętność samodzielnej oceny ryzyka związanego z zarządzaniem informacją i świadomego wyboru narzędzi pod kątem własnych potrzeb. Szkolenie obejmuje następujące bloki:

(1) Bezpieczne narzędzia komunikacji w pracy dziennikarza

W pracy dziennikarza przesyłanie poufnych lub wrażliwych informacji to codzienność. Dlatego w tym bloku omówimy zagrożenia związane z przechwyceniem treści komunikacji lub metadanych i praktyczne metody, jakimi można się przed tym uchronić. Na przykładach pokażemy, kto zgodnie z prawem może uzyskać dostęp do przesyłanych treści lub metadanych, w zależności od wykorzystywanych narzędzi komunikacyjnych. Omówimy zasady działania różnych narzędzi komunikacyjnych i ich ograniczenia. Obalimy mity, zarówno te odnoszące się do ich niedostępności dla „zwykłych użytkowników”, jak i ich niezawodności. Wyjaśnimy, w jaki sposób można bezpieczniej łączyć się z Internetem i na czym polegają ryzyka związane z otwartymi sieciami Wi-Fi.

(2) Ochrona źródeł: obowiązki, ryzyka i dobre praktyki

W tym bloku przypomnimy dlaczego dziennikarz musi chronić źródła informacji. Niestety w świecie, w którym każdy ruch zostawia cyfrowy ślad, jest to bardzo trudne. Dlatego szczegółowo omówimy, jakie praktyki komunikacyjne mogą narazić źródła informacji na ujawnienie oraz zaprezentujemy dobre praktyki, także do wdrożenia na poziomie całej redakcji.

(3) Zarządzanie własną tożsamością w sieci

W pracy dziennikarza prywatne przenika się z publicznym, sfera zawodowa z życiem osobistym. Dlatego podstawowe zasady bezpiecznego zarządzania informacją i analizy ryzyka warto zastosować wszędzie tam, gdzie dziennikarz ujawnia informacje na swój temat (np. w mediach społecznościowych). W tym bloku wyjaśnimy, w jaki sposób nierozważne publikowanie informacji w Internecie może podważyć wiarygodność dziennikarza lub narazić jego źródło. Opowiemy o mechanizmach śledzenia i profilowania, które są nierozerwalnie związane z korzystaniem z popularnych usług internetowych. Doradzimy, jak nawet w tym kontekście zachować (przynajmniej częściową) kontrolę nad informacją.

(4) „Higiena” przetwarzania danych i fizyczne bezpieczeństwo urządzeń

Zaawansowane metody zabezpieczenia informacji na niewiele się zdadzą, jeśli nie towarzyszy im troska o fizyczne bezpieczeństwo urządzenia. Laptop i telefon to w pracy dziennikarza nieodłączne akcesoria, dlatego trzeba o nie szczególnie zadbać. W tym bloku podpowiemy, jak wybrać, zabezpieczyć i gdzie przechowywać urządzenie do przetwarzania poufnych lub wrażliwych danych, w jaki sposób przechowywać informacje, które chcemy zabezpieczyć, oraz jak je skutecznie usunąć.

Prowadzący

Beata Biel – była dziennikarka; reżyserka dokumentalna, trenerka, współpracowniczka Google News Lab.

Katarzyna Szymielewicz – ekspertka w zakresie prawnych aspektów ochrony informacji, prezeska Fundacji Panoptykon.

Kamil Śliwowski – ekspert w zakresie nowych technologii, trener i animator.

Szkolenie będzie prowadzone metodami aktywnymi (praca na przykładach, dyskusja w małych grupach, testowanie narzędzi w praktyce, etc.), z elementami wykładu.

Zgłoszenia przyjmujemy do 5 października 2016 r. 

ZGŁOŚ SIĘ

Regulamin

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.