Czy pozwy SIN i Konfederacji zmienią praktykę Facebooka? Rozmowa z Maciejem Gawrońskim i Dorotą Głowacką

Podcast
09.02.2023
3 min. czytania
Dźwięk
Image
Okładka podcastu Nadzieja dla zbanowanych?

Styczeń 2021 r. zaowocował w wydarzenia, które były próbą powiedzenia „sprawdzam” dominującym platformom internetowym. W Polsce 20 stycznia 2021 r. powstał serwis Albicla. W założeniu twórców miał on być konserwatywną alternatywą dla Facebooka. Po dwóch latach działania portal ma raptem 80 tys. użytkowników.

W tym samym czasie w USA doszło do szturmu na Kapitol: jednym z jego efektów było zablokowanie na Twitterze konta byłego prezydenta Donalda Trumpa. Kilka miesięcy później Donald Trump założył swój własny portal Truth Social, na którym zgromadził jednak tylko 92 tys. użytkowników.

Część osób czerpie nadzieję na możliwość budowy innych, lepszych mediów społecznościowych z dynamicznego rozwoju takich platform jak Mastodoon. Jednak tu i teraz mamy największe portale: Twittera, Facebooka, TikToka i ich władzę, która dotyka między innymi naszej debaty publicznej i polityki. Nieprzejrzyste zasady moderowania treści sprawiają, że platformy, podejmując decyzje o usunięciu danych materiałów, mogą kierować się określonymi sympatiami politycznymi czy światopoglądowymi, np. faworyzować treści prawicowe albo lewicowe – i w ten nieprzejrzysty sposób wpływać na to, co widzimy, co wiemy i co myślimy.

Dwie polskie organizacje zablokowane przez Facebooka – Społeczna Inicjatywa Narkopolityki i partia Konfederacja – złożyły w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozwy przeciwko platformie. 7 lutego odbyła się pierwsza rozprawa SIN vs Facebook. O jej przebiegu i nadziejach związanych z procesem mówiła Wojciechowi Klickiemu Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon. W podobnej sytuacji, choć jeszcze przed rozprawą, jest ​Konfederacja. O tym, co mogłaby zmienić wygrana z internetowym gigantem, mówi Maciej Gawroński, radca prawny reprezentujący Konfederację.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:00 Wprowadzenie
02:48 Czym jest prywatna cenzura?
04:52 Rola platform społecznościowych w życiu społecznym
06:18 „Facebook ma władzę i z niej korzysta”
09:22 SIN i Konfederacja pozywały Facebooka
11:12 Postępy w sprawie SIN vs Facebook
14:46 Jakie przeszkody w sporze z Facebookiem napotkała Konfederacja?
16:02 Czy polski sąd może rozpatrywać sprawę przeciwko Facebookowi?
18:16 Facebook narusza suwerenność Polski?
20:31 Platformy nie uzasadniają swoich decyzji o blokadzie
25:15 O co walczymy w sprawie SIN vs Facebook?
27:54 Konfederacja vs Facebook
32:31 Czy akt o usługach cyfrowych zmieni standardy moderacji treści?
37:55 Ze sceptycyzmem o przyszłości moderacji treści
41:57 Zakończenie

Polecamy:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1,5% podatku (KRS: 0000327613).


Działania organizacji w latach 20222024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.