Mirosław Wróblewski z pozytywną opinią Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka na fotel Prezesa UODO

Artykuł
16.01.2024
3 min. czytania
Tekst
Image
Grafika ze zdjęciami kandydatów na Prezesa UODO

We wtorek 16 stycznia 2024 r. sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała pozytywnie kandydaturę Mirosława Wróblewskiego na Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Teraz nad wyborem Prezesa pochyli się Sejm, a następnie Senat.

Na dwukrotnie przekładanym posiedzeniu Komisja przyglądała się kandydaturom Jakuba Groszkowskiego (zgłoszonego przez klub parlamentarny PiS) i Mirosława Wróblewskiego (zgłoszonego przez klub parlamentarny KO). Kandydatury Andrzeja Rybusa-Tołłoczki i Konrada Komornickiego zostały wycofane przez zgłaszające ich kluby parlamentarne (odpowiednio przez Polska2050 i PSL).

Sylwetki kandydatów

Przebieg Komisji

Obrady Komisji trwały ok. 80 minut. Po godzinie przepychanek posłowie i posłanki zajęli się tym, po co się zebrali: zaopiniowaniem kandydatów na Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kandydaci krótko i zwięźle przedstawili swoje priorytety i odpowiedzieli na pytania obecnych.

Katarzyna Szymielewicz spytała kandydatów o ich niezależność od biznesu i polityki. Obecny wiceprezes UODO Jakub Groszkowski argumentował, że Prezes UODO jest niezależny z definicji, bo prawo nie pozwala politykom ingerować w jego działania. W teorii tak, ale przecież wiemy, że bywa(ło) z tym różnie. Mirosław Wróblewski, wieloletni dyrektor w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, zgodził się z potrzebą odbudowania autorytetu UODO. Zapowiedział m.in. włączenie w prace Urzędu niezależnych ekspertów. Bo na niezależność pracuje cała instytucja. Podkreślił też, że nie pracował nigdy ani dla sektora prywatnego, ani dla partii politycznych.

Jak zadecydowała Komisja

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała negatywnie kandydata zgłoszonego przez klub parlamentarny PiS Jakuba Groszkowskiego, a pozytywnie – kandydata Koalicji Obywatelskiej Mirosława Wróblewskiego. To oznacza, że Sejm będzie dziś wieczorem głosował za kandydaturą (lub przeciw niej) jedynie Mirosława Wróblewskiego. Jeśli otrzyma on poparcie sejmowej większości, decyzja o wyborze Prezesa UODO trafi pod głosowanie Senatu.

Do czasu wyboru nowego Prezesa na czele UODO stoi dotychczasowy prezes, czyli Jan Nowak.

Mirosław Wróblewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezesa UODO, przedstawił na Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka swoje priorytety: aktywność w pracach na poziomie UE, usprawnienie pracy Urzędu, aktywny udział UODO w procesie legislacyjnym i ważnych sprawach sądowych.

Wyrazy uznania dla wszystkich startujących w wyścigu na fotel Prezesa UODO! Szczególnie dla Andrzeja Rybusa-Tołłoczki, który pomimo decyzji klubu o wycofaniu jego kandydatury pojawił się na Komisji.

Aktualizacja 16.01.2024 r., godz. 20:50

O godz. 19:40 Sejm zagłosował w sprawie powołania Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 169 posłów i posłanek poparło Jakuba Groszkowskiego, 240 – Mirosława Wróblewskiego. Szczegółowe wyniki głosowania.

Katarzyna Szymielewicz
Współpraca

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.