Nadchodzi Metaverse. Jaki internet wyłoni się z kryzysu Big Techów? Rozmowa z Arturem Kurasińskim

Podcast
18.11.2021
3 min. czytania
Dźwięk
Image

Od ponad 10 lat przyglądamy się usługom, które pomagają wielkim korporacjom sterować zachowaniami ludzi w sieci. 2021 to rok szczególny dla tego tematu – przez Unię Europejską przetacza się dyskusja o platformach, głównie przy okazji prac nad Aktem o usługach cyfrowych (DSA) albo za sprawą sygnalistek Frances Haugen i Sophie Zhang. Po wielu miesiącach dyskusji o tym, co nie działa dobrze w świecie platform internetowych, nadszedł czas podsumowań. I czas na realne zmiany.

Na regulacyjną ofensywę Brukseli i poważne zarzuty, jakie pod ich adresem padły w debacie publicznej, Big Techy zareagowały w sposób, który łatwo było przewidzieć: uciekły do przodu. Google w 2020 ogłosił, że w przeglądarce Chrome przestaną być obsługiwane ciastka stron trzecich: pod płaszczykiem ochrony prywatności stanie się więc monopolistą w pozyskiwaniu informacji behawioralnych. Mark Zuckerberg natomiast przedstawił użytkownikom swój nowy, rewolucyjny projekt.

Metaverse, bo o nim mowa, ma być nowym obliczem przestrzeni, na styku mediów społecznościowych, gier i Internetu Rzeczy, zaaranżowanym w ramach rozszerzonej rzeczywistości (inaczej AR, augmented reality). Jeszcze kilka lat temu wizja życia w wirtualnym świecie była eksploatowana przede wszystkim przez dzieła popkultury, takie jak Black Mirror czy Ready Player One.

Jak naprawdę będzie wyglądać przyszłość platform społecznościowych?

W tym odcinku Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Arturem Kurasińskim o społecznej odpowiedzialności Big Techów, kryzysie zaufania i nieuchronnej zmianie, którą już widać w rynkowych trendach.

To pierwszy z serii trzech podcastów traktujących o zmianie paradygmatu w świecie technologii. Tej zimy przyglądamy się przyczynom kryzysu zaufania do największych firm technologicznych, kierunkom regulacji, obiecującym trendom rynkowym i nowym modelom w relacji człowiek/technologia, które rysują się na horyzoncie.  

Artur Kurasiński - bloger, konsultant, przedsiębiorca, autor komiksu edukacyjnego Róża, a co chcesz wiedzieć. Od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy jak technologia wpływa na nas i nasze życia.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
02:26 Kryzys platform
10:35 Czy samoregulacja gigantów jest możliwa?
14:07 Trendy w grach
27:54 Asystenci głosowi i delegowanie decyzji
37:39 Czy mogę zarządzać swoimi danymi?
49:11 Jak przygotować dzieci do życia w cyfrowym świecie?

Do poczytania i posłuchania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.