
Od ponad 10 lat przyglądamy się usługom, które pomagają wielkim korporacjom sterować zachowaniami ludzi w sieci. 2021 to rok szczególny dla tego tematu – przez Unię Europejską przetacza się dyskusja o platformach, głównie przy okazji prac nad Aktem o usługach cyfrowych (DSA) albo za sprawą sygnalistek Frances Haugen i Sophie Zhang. Po wielu miesiącach dyskusji o tym, co nie działa dobrze w świecie platform internetowych, nadszedł czas podsumowań. I czas na realne zmiany.
Na regulacyjną ofensywę Brukseli i poważne zarzuty, jakie pod ich adresem padły w debacie publicznej, Big Techy zareagowały w sposób, który łatwo było przewidzieć: uciekły do przodu. Google w 2020 ogłosił, że w przeglądarce Chrome przestaną być obsługiwane ciastka stron trzecich: pod płaszczykiem ochrony prywatności stanie się więc monopolistą w pozyskiwaniu informacji behawioralnych. Mark Zuckerberg natomiast przedstawił użytkownikom swój nowy, rewolucyjny projekt.
Metaverse, bo o nim mowa, ma być nowym obliczem przestrzeni, na styku mediów społecznościowych, gier i Internetu Rzeczy, zaaranżowanym w ramach rozszerzonej rzeczywistości (inaczej AR, augmented reality). Jeszcze kilka lat temu wizja życia w wirtualnym świecie była eksploatowana przede wszystkim przez dzieła popkultury, takie jak Black Mirror czy Ready Player One.
Jak naprawdę będzie wyglądać przyszłość platform społecznościowych?
W tym odcinku Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Arturem Kurasińskim o społecznej odpowiedzialności Big Techów, kryzysie zaufania i nieuchronnej zmianie, którą już widać w rynkowych trendach.
To pierwszy z serii trzech podcastów traktujących o zmianie paradygmatu w świecie technologii. Tej zimy przyglądamy się przyczynom kryzysu zaufania do największych firm technologicznych, kierunkom regulacji, obiecującym trendom rynkowym i nowym modelom w relacji człowiek/technologia, które rysują się na horyzoncie.
Artur Kurasiński - bloger, konsultant, przedsiębiorca, autor komiksu edukacyjnego Róża, a co chcesz wiedzieć. Od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy jak technologia wpływa na nas i nasze życia.
Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.
Na skróty:
00:01 Wprowadzenie
02:26 Kryzys platform
10:35 Czy samoregulacja gigantów jest możliwa?
14:07 Trendy w grach
27:54 Asystenci głosowi i delegowanie decyzji
37:39 Czy mogę zarządzać swoimi danymi?
49:11 Jak przygotować dzieci do życia w cyfrowym świecie?
Do poczytania i posłuchania:
- Spider’s Web: Oto Metaverse. Mark Zuckerberg pokazał przyszłość ludzkości
- Artur Kurasiński: Róża, a co chcesz wiedzieć
- Next.gazeta.pl: Kolosalna zmowa reklamowa Google i Facebooka. Szefowej FB grozi 10 lat więzienia
- The Wall Street Journal: The Facebook Files
- Panoptykon: Algorytmy traumy. Sprawdziliśmy, czy możesz kontrolować reklamy na Facebooku
- Spider’s Web: Apple znienacka uderzył w Facebooka. Zuckerberg liczy już straty w miliardach dolarów
- Panoptykon 4.0: Chiński Wielki Brat. Rozmowa z Katarzyną Sarek
- Tygodnik Powszechny: Handlarze gniewem
- Business Insider: Czy podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy wykorzystano boty?
- Panoptykon: Kto (naprawdę) cię namierzył
- Panoptykon: Co możesz zrobić po obejrzeniu Social Dilemma (poza wyrzuceniem telefonu)?