Uzależnienie od interfejsu. Rozmowa z dr. Wojciechem Glacem i dr. Jakubem Kusiem

Podcast
04.11.2021
2 min. czytania
Dźwięk
Image
Okładka podcastu "Uzależenienie od traumy"

W ramach pierwszego listopadowego podcastu Katarzyna Szymielewicz przeprowadziła dwie rozmowy ze specjalistami, w których szukała odpowiedzi na pytanie, jakie mechanizmy utrzymują uwagę użytkowników w mediach społecznościowych.

W pierwszej z nich, razem z neurobiologiem dr. Wojciechem Glacem z Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawiała o tym, jak mózg reaguje na korzystanie z social mediów. Dlaczego nie możemy oprzeć się negatywnym komunikatom, którymi bombardują nas algorytmy? Czy porady typu „nie klikaj i nie patrz” są w ogóle skuteczne?

W kolejnej rozmowie poruszała temat różnic pomiędzy życiem off-line i on-line. Ekspert, dr Jakub Kuś, psycholog z Uniwersytetu SWPS, opowiada o tym, w jaki sposób i po co kreujemy profile internetowe. Poruszona została także kwestia innego wymiaru znajomości i relacji w przestrzeni internetowej, samotności oraz uzależnienia od przeżywania silnych emocji.

*Zdjęcie dr. Jakuba Kusia pochodzi z materiałów prasowych SWPS Wrocław.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
04:57 dr Wojciech Glac – bodziec traumy
08:03 dr Jakub Kuś – potrzeba relacji międzyludzkich

Do poczytania i posłuchania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.