Panoptykon o Pegasusie i inwigilacji na V Kongresie Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

Artykuł
25.03.2022
4 min. czytania
Tekst
Image
Kogo Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

2 i 3 kwietnia 2022 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się V Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Data ta jest szczególna: to 25. rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Panoptykon pojawi się pierwszego dnia kongresu – na panelu dyskusyjnym o inwigilacji.

2 kwietnia o godzinie 15:00 Wojciech Klicki poprowadzi godzinną rozmowę pod nazwą Pegasus i kontrola nad służbami specjalnymi. Co powoduje, że każdy/każda z nas może stać się ofiarą inwigilacji. Wezmą w niej udział: Adam Rapacki – generał Policji w stanie spoczynku, Ewa Siedlecka – dziennikarka, która pozwała polskie władze, i inwigilowana prokuratorka Ewa Wrzosek.

Wbrew pozorom dyskusja skupi się nie tylko na używaniu w Polsce Pegasusa. Porozmawiamy także o tym, co trzeba zrobić, by być inwigilowanym, oraz komu powinna przeszkadzać inwigilacja. Zastanowimy się nad tym, jak zacząć kontrolować pracę służb oraz jak właściwie można to zrobić, by uniknąć nadużyć.

Debata będzie tłumaczona na żywo na polski język migowy (PJM).

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych to przestrzeń spotkania aktywistów i aktywistek, środowiska akademickiego i wszystkich obywateli i obywatelek wspierających ideę społeczeństwa prodemokratycznego. Hasło przewodnie wydarzenia to tytuł rozdziału drugiego ustawy zasadniczej: „Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela”. W czasie dwóch dni kongresu uczestnicy będą mieli okazję, by brać udział w prelekcjach, warsztatach i debatach. Organizatorzy liczą też na swobodne rozmowy, wymianę doświadczeń i kontaktów. Program kongresu został podzielony na trzy równoległe sesje, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na kongres obowiązuje rejestracja. Zapisy

Organizator kongresu: Fundacja KORD | Wydarzenie na Facebooku | Program

Spotkanie jest wydarzeniem zamykającym projekt „Wszystko pod kontrolą” realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.