Powiedz „nie!” wścibskim parkometrom

Artykuł
20.06.2017
3 min. czytania
Tekst
Image
Element dekoracyjny

Nie podoba Ci się, że w Twoim mieście działają parkometry żądające podawania tablic rejestracyjnych przy okazji parkowania? Myślisz, że zbieranie informacji o tym, gdzie parkujesz, to przesada? Włącz się do naszej akcji i doprowadź do zmiany! We współpracy z Kancelarią GKR Legal tłumaczymy krok po kroku, jak to zrobić.

Z tablicy rejestracyjnej przypadkowy przechodzień nie wyczyta wiele – niektórzy potrafią co najwyżej określić, w jakim województwie i mieście zarejestrowany jest samochód. Co innego lokalne urzędy i straże miejskie – ich pracownicy z łatwością mogą połączyć numer tablicy rejestracyjnej z właścicielem pojazdu. A przechowywane przez lata informacje o miejscach i godzinach parkowania tworzą całkiem imponującą bazę wiedzy o każdym kierowcy. Dlatego tablice rejestracyjne to podlegające ochronie dane osobowe.

13 kwietnia tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że uchwała wprowadzająca w stolicy obowiązek podawania numerów tablic rejestracyjnych przy parkowaniu jest niezgodna z prawem. Zdaniem sądu zbieranie tych danych nie jest konieczne do pobierania opłat za parkowanie. Dlatego obowiązek ich podawania narusza wynikającą z konstytucji autonomię informacyjną każdego z nas. Jeśli wyrok się uprawomocni, miasto będzie musiało zaprzestać zbierania tych danych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przesądza, że działanie parkometrów zbierających tablice rejestracyjne narusza zasady ochrony danych osobowych i konstytucję. Prawdopodobnie zostanie on zaskarżony przez władze Warszawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak bez względu na losy skargi kasacyjnej stołecznego magistratu decyzja sądu ma jedynie lokalny charakter i nie dotyczy bezpośrednio analogicznych działań innych miast.

Dlatego – we współpracy z Kancelarią GKR Legal, która prowadziła precedensową sprawę dotyczącą warszawskich parkometrów – prezentujemy Wam przewodnik, w którym pokazujemy, jak doprowadzić do zmiany w Waszych miastach.

Zachęcamy do wzięcia sprawy w swoje ręce i powiedzenia „Stop!” zbieraniu informacji na nasz temat. Jeśli zdecydujecie się na podjęcie rękawicy, koniecznie nas o tym poinformujcie, a my postaramy się Was wspierać w kolejnych etapach Waszego działania.

Wojciech Klicki

Powiedz „nie!” wścibskim parkometrom – przewodnik krok po kroku

Wzory pism:

Infografika. Parkometry

Infografika w formacie PDF [518 KB]

    Newsletter

    Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

    Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.