100 pytań o inwigilację do polskich władz…

Artykuł
14.10.2013
1 min. czytania
Tekst
Image

100 pytań o inwigilację do polskich władz - konferencja prasowa 16.10, godz. 12:00

Fundacja Panoptykon, Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapraszają na konferencję prasową, poświęconą reakcji polskich władz na doniesienia o programie PRISM i niejawnej współpracy służb wywiadowczych. Przedstawimy 100 pytań, które w trybie dostępu do informacji publicznej skierowaliśmy do najważniejszych organów władzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i prawa człowieka.

Konferencja odbędzie się 16 października, godz. 12:00, w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ul. Zgoda 11, VI p).

Dlaczego organizujemy tę konferencję? 11 września Fundacja Panoptykon, Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka zorganizowały debatę publiczną z rządem o granicach i dopuszczalności masowej inwigilacji. Chcieliśmy poznać odpowiedzi na pytania nurtujące opinię publiczną po wybuchu afery PRISM, m.in.:

Czy polskie służby korzystały z amerykańskich programów masowej inwigilacji? Kiedy polskie władze dowiedziały się o programie PRISM i innych działaniach NSA na terytorium Unii Europejskiej? Jaka była ich reakcja? Czy poufna komunikacja polskich dyplomatów i urzędników państwowych jest bezpieczna? Czy obywatele Polski korzystający z usług amerykańskich firm internetowych mają podstawy do obaw? Czy będzie śledztwo w sprawie naruszenia polskiego prawa przez amerykańskie służby?

11 września większości z tych pytań nie mieliśmy komu zadać: z zaproszonych ministrów przyszedł tylko minister Michał Boni. Tę niedokończoną rozmowę z władzą chcemy teraz kontynuować w innej formie.

Zgodnie z zapowiedzią, 100 szczegółowych pytań o reakcję polskich władz na doniesienia o PRISM skierowaliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej do Premiera, Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Sejmu, Senatu i innych organów. Na konferencji prasowej przekażemy mediom wszystkie pytania i skomentujemy dotychczasowe działania polskich władz w tym obszarze.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.