Aktualizacja: Rada UE wyraziła zgodę na przyjęcie ACTA

Artykuł
28.12.2011
2 min. czytania
Tekst

16 grudnia opublikowaliśmy informację o przyjęciu przez Radę Unii Europejskiej porozumienia ACTA. W rzeczywistości na spotkaniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa do podpisania dokumentu nie doszło, Rada jednak wyraziła na nim zgodę na przyjęcie porozumienia.

Początkowo dokument miał zostać przyjęty 14 grudnia na konferencji Światowej Organizacji Handlu (WTO). Mimo to dopiero dwa dni później (16 grudnia), ACTA uzyskało jedynie poparcie Rady. Dziennik Internautów uzyskawszy informację z biura prasowego rządu pisze na swojej stronie, że: „Polska, razem z UE i 26 innymi państwami członkowskimi UE zamierza podpisać umowę w ustalonej dacie, planowanej na początek przyszłego roku”.

Centrum Informacyjne MKiDN w e-mailu do DI twierdzi, że „(...) Wyrażenie poparcia dla podpisania i ratyfikacji ACTA przez Unię Europejską leży w interesie Polski jako państwa aspirującego do grona państw wysoko rozwiniętych, budującego gospodarkę opartą na wiedzy, w której ważną rolę odgrywa kapitał intelektualny, zarówno o charakterze przemysłowym, jak i twórczym”.

W e-mailu tym MKiDN, niejako odpierając zarzuty co do treści kontrowersyjnego porozumienia, pisze: „Polskie prawo przewiduje wyższy poziom ochrony praw własności intelektualnej niż przyjęty w porozumieniu ACTA. Z krajowego punktu widzenia - pomimo pojawiających się wątpliwości - ACTA nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla konsumentów, internautów ani przedsiębiorców korzystających z własności intelektualnej, natomiast z pewnością zagwarantuje lepszą ochronę polskich właścicieli praw przed naruszeniami dokonywanymi za granicą, przede wszystkim w państwach trzecich, poza Unią Europejską”.

Mimo tych zapewnień nasza reakcja na próbę przyjęcia tego niepokojącego porozumienia nie jest robieniem „wiele hałasu o nic”. Argumenty przemawiające przeciwko porozumieniu znaleźć można w linkach poniżej.

Więcej na ten temat:

Rada UE podjęła decyzję o przyjęciu ACTA

Przeczytaj również o wcześniejszym apelu do europosłów

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.