Białystok walczy z kartami miejskimi

Artykuł
19.03.2012
2 min. czytania
Tekst

Wielokrotnie informowaliśmy o kontrowersjach związanych z wprowadzeniem w Warszawie imiennych kart miejskich ze zdjęciem oraz o innych działaniach podejmowanych przez ZTM, które uderzają w prywatność pasażerów. Z niechlubnych warszawskich wzorców korzysta niestety coraz więcej miast. Co gorsza, niektóre pomysły idą nawet znacznie dalej niż w stolicy.

Niedawno otrzymaliśmy informację o tym, że w Białymstoku wprowadzono obowiązek rejestrowania każdego przejazdu komunikacją miejską za pomocą imiennego biletu okresowego, zapisanego na elektronicznej karcie miejskiej. Tym sposobem każdy przejazd wiąże się ze zbieraniem informacji na temat tego gdzie i kiedy dany pasażer wsiadał do autobusu. Dodając do tego dane niezbędne do personalizacji karty, czyli imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i numer PESEL, otrzymujemy kompleksowy pakiet informacji, który trudno uznać za niezbędny warunek podróży komunikacją miejską.

Konieczność każdorazowego rejestrowania imiennego biletu sprawia, że w systemie zbierane są szczegółowe informacje na temat aktualnego miejsca przebywania danej osoby. Obowiązek ten narusza zatem prawo do prywatności, jednocześnie stwarzając ryzyko ujawnienia tzw. danych wrażliwych – z uwagi na to, że przystanki zlokalizowane są również w pobliżu szpitali, zakładów karnych czy kościołów.

Mieszkańcy Białegostoku zebrali ponad sześć tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, która miałaby znieść obowiązek rejestrowania imiennego biletu okresowego podczas każdego przejazdu. Prezydent miasta odniósł się negatywnie do ich postulatów. Projekt został za to poparty podczas obrad Młodzieżowej Rady Miejskiej. Ostateczne głosowanie nad nim ma się odbyć 26 marca na sesji rady miasta.

Opracowanie: Barbara Gubernat

Więcej informacji na temat Białostockiej Karty Miejskiej

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.