Chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na wyjątkowy dokument:…

Artykuł
06.12.2013
1 min. czytania
Tekst

Chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na wyjątkowy dokument:Ruiny - Kronika antyhifowej nagonki. W 2012 roku, na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, grecka policja poddała przymusowym testom na obecność wirusa HIV setki kobiet - głównie narkomanki i bezdomne. U 29-ciu z nich stwierdzono obecność wirusa. Aresztowano je i automatycznie uznano za prostytutki. Miały odpowiadać za to, że celowo zakażały swoich klientów - porządnych greckich mężczyzn. Policja - w porozumieniu z prokuraturą i rządową agencją do spraw chorób zakaźnych - upubliczniła dane zatrzymanych kobiet: ich zdjęcia, imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia oraz dane ich rodzin.

Warto obejrzeć ten dokument, bo pokazuje nie tylko jak mocno zakorzenione są fałszywe stereotypy na temat HIV/AIDS, mimo iż epidemia tej choroby trwa już prawie 30 lat. Jest to również historia o tym, że czasem odmawiając komuś prawa do prywatności odmawiamy mu również prawa do godności. 

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.