Francja: permanentny stan wyjątkowy

Artykuł
22.07.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

W czwartek 21 lipca francuskie Zgromadzenie Narodowe ostatecznie przyjęło ustawę przedłużającą trwający od 14 listopada 2015 r. stan wyjątkowy o kolejne 6 miesięcy, do końca stycznia 2017 r. Ustawa wprowadza też nowe mechanizmy antyterrorystyczne, np. możliwość zakazania zgromadzeń m.in. w miejscach kultu, w których zachęca się do nienawiści czy przemocy. Ostateczny tekst ustawy jest owocem kompromisu pomiędzy deputowanymi i senatorami ze wszystkich frakcji: 87 deputowanych głosowało za, a jedynie 5 przeciw.

Ustawa skierowała Francję na drogę do „permanentnego stanu wyjątkowego”. Przeciwko tej decyzji głośno opowiedział się Związek Zawodowy Sędziów, krytykując „pogardę dla zasad demokratycznych i wolności obywatelskich”, a także francuski Rzecznik Praw Obywatelskich Jacques Toubon, który mówił o „osłabieniu państwa prawa i wykonywania praw podstawowych”.

Efektywność stanu wyjątkowego budzi wątpliwości. Jak pokazuje dziennikarskie śledztwo dziennika „Libération”, w Nicei – wbrew zapewnieniom ministra spraw wewnętrznych – nie były przestrzegane podstawowe zasady bezpieczeństwa. W czasie zamachu w okolicy Promenady Anglików był obecny tylko jeden radiowóz, a zamachowiec kilkakrotnie nie niepokojony przejechał ciężarówką przez miejsce, w którym później dokonał ataku, znajdujące się w strefie, w której obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami. Również aplikacja mobilna mająca ostrzegać przed zamachami nie zadziałała poprawnie w nocy z 14 na 15 lipca.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.