Rejestrowane karty pre-paid

Artykuł
27.07.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

Od poniedziałku – zgodnie z obowiązującą już ustawą „antyterrorystyczną” – nowi abonenci kart przedpłaconych, popularnie zwanych pre-paidami, muszą podać operatorowi telekomunikacyjnemu swoje dane osobowe. Mówiąc prościej, zanim zacznie się używać nowego numeru na kartę, trzeba się wylegitymować. Karty kupione przed wejściem w życie przepisów będą działać jeszcze kilka miesięcy. Termin na ich rejestrację to 1 lutego 2017 r. – tego dnia operatorzy wyłączą niezarejestrowane numery.

Obowiązek podawania danych osobowych przez użytkowników kart przedpłaconych wynika z ustawy „antyterrorystycznej” i były kwestionowane od samego początku. Skuteczność tego rozwiązania w walce z terroryzmem jest wątpliwa, a zamieszanie i niedogodności dla użytkowników – całkiem realne. Wystarczy wspomnieć, że w świetle nowych przepisów nie ma przeszkód, by sprzedawać (również masowo) karty zarejestrowane na własne nazwisko. Potencjalni terroryści w ten czy inny sposób zdobędą więc karty, zachowując swoją anonimowość. Będzie to natomiast trudniejsze dla przeciętnego użytkownika. Kto by się jednak troszczył o prywatność, skoro w grę wchodzi bezpieczeństwo? A w zasadzie jego miraż...

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.