Guardian opublikował najnowszy wywiad z Edwarden Snowdenem…

Artykuł
18.07.2014
1 min. czytania
Tekst

Guardian opublikował najnowszy wywiad z Edwarden Snowdenem, który prowadzą redaktor naczelny dziennika, Alan Rusbridger oraz dziennikarz Ewen MacAskill. Snowden i dziennikarze omawiają m.in. to, jak ujawnione informacje o masowej inwigilacji przekładają się na konieczność silniejszej ochrony prywatnych danych nie tylko dziennikarzy i obrońców praw człowieka, ale wszystkich przedstawicieli innych zawodów, w których przesyła się prywatne dane np. lekarzy, adwokatów czy księgowych. Snowden, który prawie od roku utknął w Rosji opowiada również o możliwych scenariusza rozwoju takich technologii jak tzw. przetwarzanie w chmurze (cloud computing). Sam również przyznaje, że pracuje nad narzędziami kryptogaficznymi i rozwije swoje kompetencje technologiczne. W trwającym 7 godzin wywiadzie Snowden opowiada również o przypadkach, w których pracownicy NSA przesyłali sobie treści pozyskane w ramach inwigilacji, np. zdjęcia osób inwigilowanych w prywatnych sytuacjach.

Publikacja wywiadu zbiegła się w czasie z deklaracją komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay, która uważa, że Snowdenowi powinna przysługiwać ochrona jako osobie, która ujawniła poważne naruszenia praw człowieka.

Fot. Laura Poitras, licencja CC BY 3.0, żródło Wikimedia Commons

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.