Jak kandydaci do Parlamentu Europejskiego zamierzają bronić praw i wolności obywatelskich w Internecie? Debata przedwyborcza w Warszawie

Artykuł
30.04.2014
2 min. czytania
Tekst

13 maja kandydaci na eurodeputowanych wezmą udział w debacie na temat bieżących wyzwań związanych z ochroną praw i wolności obywateli, jakie pojawiają się w kontekście nowych technologii i wpływają na politykę Unii Europejskiej. Podczas debaty – organizowanej przez Fundację Panoptykon we współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska i Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania – odpowiedzą na konkretne pytania dotyczące m.in. reformy europejskich przepisów o ochronie danych osobowych i masowej inwigilacji. Celem organizowanej w Warszawie debaty jest nie tylko uświadomienie kandydatom, jak ważne dla polityki europejskiej są kwestie dotyczące prywatności i innych praw cyfrowych, ale przede wszystkim poznanie ich poglądów na ten temat. Wszak to oni będą kształtowali politykę europejską w nadchodzących latach.

Spory wokół ACTA czy TTIP pokazały, że Parlament Europejski ma realny wpływ na nasze życie.

W ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego wielokrotnie mogliśmy się przekonać, jak znaczący jest jego wpływ na ochronę praw i wolności obywateli UE. Parlament podejmował decyzje w tak kluczowych sprawach, jak blokowanie stron internetowych, równość usług w Internecie (neutralność sieci), przekazywanie danych o Europejczykach poza granice UE (np. organom ścigania) czy standard ochrony danych osobowych. Zakończona sukcesem kampania przeciwko ACTA, a także poruszenie, które wywołuje aktualnie negocjowane Transatlantyckie porozumienie o handlu i inwestycjach, dowodzą, że zdanie naszych przedstawicieli w Brukseli ma też realny wpływ na stosunki międzynarodowe.

Eurodeputowani będą mieli wpływ na standard ochrony naszej prywatności w sieci, a przez to także na możliwość stosowania programów masowej inwigilacji przez amerykańskie i europejskie służby. Dlatego warto dowiedzieć się, czy kandydaci rozumieją te problemy, a także jakie widzą możliwości ich rozwiązania.

Swój udział w debacie potwierdzili już: Michał Boni z Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Gruchalski z SLD-UP, Krzysztof Iszkowski z Europy Plus Twojego Ruchu, Katarzyna Kręźlewicz z PSL, Artur Wieczorek z Partii Zielonych oraz Jacek Wilk z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke.

Termin: 13 maja 2014 r., godz. 18:00 – 19:30
Miejsce: PaństwoMiasto, ul. Andersa 29, Warszawa (I piętro)

Anna Obem, Katarzyna Szymielewicz

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.