Jak partie polityczne grają o głosy wyborców na Facebooku? Przed nami druga faza badania

Artykuł
26.07.2019
3 min. czytania
Tekst
Image

Jesienne wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi główna faza badania, w którym przyglądamy się, jak partie polityczne w Polsce wykorzystują możliwości big data i algorytmów w walce o sukces wyborczy. Jednym z narzędzi, które wykorzystujemy w badaniu tego zjawiska, jest wtyczka Who Targets Me, która właśnie dostała ważne aktualizacje. Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji (1.2.32), a jeżeli jeszcze jej nie masz – zainstaluj ją w swojej przeglądarce.  

Dzięki zaangażowaniu ponad 1000 wolontariuszy w fazę pilotażową (przed eurowyborami), zebraliśmy wiele cennych uwag na temat działania wtyczki. Na ich podstawie opracowana została aktualizacja. Nowa wersja wtyczki (1.2.32) nie tylko będzie zaciągać reklamy z Facebooka, ale również zajrzy w zakładkę „dlaczego to widzę”, dzięki której użytkownicy platformy mogą sprawdzić podstawowe kryteria targetowania reklam. Ta cenna wiedza posłuży weryfikacji jednej z hipotez badawczych, dotyczącej zbyt małej przejrzystości Facebooka w temacie profilowania reklam.

Jak sprawdzić, czy mam aktualną wersję wtyczki (1.2.32)?

W przeglądarce Google Chrome wtyczka zaktualizowała się automatycznie w czwartek 25 lipca. W przeglądarce Firefox nowa wersja wtyczki powinna być dostępna w piątek 26 lipca. Aktualizacja nastąpi automatycznie, o ile ta opcja nie jest wyłączona w Twojej przeglądarce. Wówczas konieczne będzie ręczne wyszukanie aktualizacji (w panelu zarządzania rozszerzeniami).

Google Chrome: Dostosowywanie i kontrolowanie (trzy kropki po prawej stronie) -> Więcej narzędzi -> Rozszerzenia -> Who Targets Me -> Szczegóły -> Wersja

Mozilla Firefox: Otwórz menu (trzy paski po prawej stronie) -> Dodatki -> Rozszerzenia -> Who Targets Me -> Więcej opcji (aby je wybrać, kliknij w trzy kropki) -> Wersja

Nie mam jeszcze wtyczki, ale chcę dołączyć do badania:

To świetnie! Dzięki wtyczce dowiesz się, które partie polityczne próbowały złowić Cię na Facebooku i pomożesz nam badać wpływ mediów społecznościowych na demokrację.

1. Wejdź na stronę Who Targets Me i zainstaluj wtyczkę (dostępna na Chrome i Firefox).

2. Kliknij w ikonkę wtyczki i uzupełnij informacje o sobie: płeć, kod pocztowy, wiek, poglądy polityczne (dane są potrzebne do analizy; więcej informacji o ochronie danych zbieranych przez wtyczkę znajdziesz w jej polityce prywatności).

3. Korzystaj z Facebooka na komputerze, np. przeglądaj News Feed. Od czasu do czasu kliknij w ikonkę, żeby zobaczyć, czy wtyczka pokazuje już jakieś wyniki.

4. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi do działania wtyczki, prześlij je nam na adres: fundacja@panoptykon.org.

Więcej informacji na naszej stronie internetowej.

Jak jeszcze mogę Wam pomóc?

1. Zachęć znajomych do instalowania wtyczki.

2. Informuj nas o swoich wrażeniach z jej korzystania.

3. Wyglądaj dalszych informacji po oficjalnym ogłoszeniu terminu wyborów.

Od 10 lat walczymy o wolność i prywatność. Zobacz, co udało nam się osiągnąć przez 10 lat i wesprzyj nasze działania!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.