Kamery i mikrofony w Mławie. Panoptykon pyta, burmistrz odpowiada

Artykuł

W pierwszym tygodniu lipca w mediach pojawiła się informacja o wyjątkowym monitoringu, który zainstalowano w Mławie. W tym 30-tysięcznym mieście, mieszkańcy są nie tylko obserwowani przez kamery, rejestrowany jest również dźwięk. Wcześniej o tej sprawie pisaliśmy w tekście Monitoring, który widzi, słyszy i mówi.

Fundacja Panoptykon wystosowała do Burmistrza Mławy pismo w tej sprawie.

Poprosiliśmy w nim m.in. o:

1) wskazanie podstawy prawnej do zamontowania sieci monitoringu wyposażonego również w mikrofony;

2) podanie specyfikacji zamontowanego sprzętu, w tym także mikrofonów oraz weryfikację doniesień medialnych, według których mikrofony są w stanie rejestrować rozmowy przechodniów;

3) informację, czy instalacja sieci monitoringu była poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami;

4) podanie kosztów związanych z montażem oraz obsługą sieci monitoringu.

Z otrzymanej odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że zamontowane mikrofony nie są w stanie rejestrować rozmów, a jedynie odgłosy takie jak krzyk, alarm. Zgodnie z kartą techniczną zakres częstotliwości rejestrowanej określony przez producenta został na 20-20000Hz. Koszt wykonania sieci monitoringu wyniósł 577580 zł, a roczny koszt obsługi monitoringu miejskiego wynosi 122 tys. zł. 

Burmistrz tak uargumentował potrzebę montażu mikrofonów oraz kamer:

Od ponad 10 lat Radni Miasta Mława oraz mieszkańcy domagali się budowy monitoringu miasta aby zwiększyć bezpieczeństwo oraz zapobiegać zdarzeniom określanym jako szeroko pojętą „przestępczość”. Wiele sygnałów wysyłali także funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Mławie, która użycza miastu pomieszczenia z przeznaczeniem na Centrum Monitoringu. Ponieważ o zmroku jakość obrazu jest gorsza, przy dużej przepustowości kabla światłowodowego wskazane było wykorzystanie wszelkich zasobów zwiększających jakość monitoringu. Tym samym podjęta została decyzja o zastosowaniu systemu interaktywnego: systemu dwukierunkowej fonii (mikrofony i głośniki) oraz wizji (kamery).

Niestety odpowiedź przesłana przez Urząd Miasta Mławy nie rozwiała wszystkich naszych wątpliwości. Przede wszystkim niepokoi nas brak wskazania precyzyjnej podstawy prawnej dla montażu mikrofonów. Dlatego też postanowiliśmy wystosować kolejne pismo w tej sprawie.

Dodaj komentarz